Тоні Блер: це було зважене рішення, а не брехня

Тоні Блер на слуханнях з Іраку

Тоні Блер відкинув закиди на свою адресу в тому, що він буцімто таємно домовився з Джорджем Бушем про вторгнення до Іраку під час однієї з приватних зустрічей у 2002 році на президентському ранчо у США.

На слуханнях щодо війни в Іраку пан Блер заявив, що не робив таємниці зі сказаного: із Саддамом Хусейном потрібно було щось робити, і "методи щодо цього залишалися відкритими для обговорень".

Колишнього британського прем'єра також запитували про твердження стосовно того, що Саддам був здатний завдати нападу через 45 хвилин після попередження.

Він сказав, що "було б краще", якби заголовки в пресі були виправлені і не спотворювали даних розвідки, які стали відомими журналістам.

'Не брехня, а рішення'

Затято захищаючи рішення розв'язати війну, пан Блер наполягав, що в жодному разі не йшлося про "брехню, змову або оману".

"Це - рішення. І рішення, яке мені довелося приймати було таким: з огляду на історію Саддама і застосування ним хімічної зброї, з огляду на загибель через це більше мільйона людей, з огляду на 10 років порушень резолюцій ООН, чи могли ми ризикувати, щоб ця людина відновила свої збройні програми, чи той ризик був би безвідповідальним?"

Часом важливо не ставити "запитання від березня 2003", а ставити "запитання від 2010", - сказав пан Блер, припустивши, що в разі коли б Саддам залишився при владі, сьогодні Британії і її союзникам не вистачило б духу вдатися до дій.

'Напад на нас'

Тоні Блер заявив, що його позиція щодо війни в Іраку не змінилася. Він наполягав, що проблема зі зброєю масового знищення не може існувати окремо від питання зміни режиму.

Він також наголошував, що ставлення Британії і США до загрози, яку становив Саддам Хусейн "драматично змінилися" після терористичних нападів 11 вересня 2001 року.

"Я ніколи не вважав 11 вересня нападом на Америку, я вважав це нападом на нас".

Голова розслідувальної комісії сер Джон Чілкот почав шестигодинні слухання заявою про те, що пан Блер відповідає не перед судом, однак попередив, що в разі потреби його можуть викликати для подальших свідчень.

Біля будинку, де відбуваються слухання, зібралася антивоєнна демонстрація і родичі загиблих в Іраку британських вояків.

Загалом від початку іракської війни число загиблих на ній британців досягло 179.