Що заважає кіпріотам забути взаємині образи?

Пан Гі Мун
Image caption Пан Гі Мун провадить переговори з лідерами обох громад на Кіпрі

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун намагається надати нового поштовху тривалим переговорам, які мають об'єднати Кіпр і досягти постійного мирного врегулювання.

Мета візиту Пан Гі Муна на Кіпр - виказати підтримку кіпрському президенту Дімітрісу Крістофіасу і керівникові турецьких кіпріотів Мехмету Алі Талату, які провели десятки раундів переговорів з 2008 року.

Кіпр розкололи на південь і північ у 1974 році. Турецькі війська вторглися на північ, щоб підтримати турецьких кіпріотів після нетривалого заколоту грецьких кіпріотів, до якого їх підштовхнув військовий режим у Греції.

Через дев'ять років на третині острова було проголошено Турецьку Республіку Північного Кіпру, однак її визнала лише Туреччина.

Після тих подій залишилася спадщина складних проблем. Поміж них - компенсації за захоплену турецькими кіпріотами нерухомість грецьких кіпріотів, а також повернення територій.

У свою чергу турецькі кіпріоти хочуть гарантій щодо своєї майбутньої безпеки, яку зараз забезпечує присутність 30 тисяч турецьких вояків.

Image caption Лідери грецьких і турецьких кіпріотів провели з 2008 року десятки раундів переговорів

Як повідомляють, поступу вдалося досягти в одному з головних питань - як власне керувати возз'єднаним Кіпром. Обговорюється перспектива об'єднаної федерації, яка визнаватиме обидві громади.

Ще одне питання - майбутній статус іммігрантів, які за останні кількадесят років прибули на північ Кіпру з Туреччини.

Як прогнозують, нинішній лідер турецьких кіпріотів Мехмет Алі Талат може програти на виборах у квітні, що не виключено, підірве те, що багато хто вважає найкращою можливістю покласти край тривалій суперечці. Саме тому керівництво і півдня, і півночі намагаються пришвидшити мирний процес.

Возз'єднання Кіпру вплине не лише на майбутнє самого острова.

Це - одна з головних перешкод на шляху до майбутнього членства Туреччини у Європейському Союзі, а також одне з джерел напруження у Середземномор'ї.