Іран погодився висилати уран за кордон

Махмуд Ахмадінеджад
Image caption Заява Махмуда Ахмадінеджада пролунала несподівано під час його появи на національному телебаченні

Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад оголосив, що його країна готова надсилати за кордон низькозбагачений уран - в обмін на ядерне паливо.

Несподівана заява, яка пролунала в телевиступі іранського президента, суперечить його попередній позиції і, на перший погляд, відповідає пропозиціям ООН.

"Проблеми немає. Ми поставимо печатку під контрактом і дамо вам уран, збагачений на 3,5%, а ви за 4-5 місяців збагатіть його до 20% і поверніть нам. Ми укладемо такий контракт. Мені кажуть, що уран нам не повернуть, а я на це відповідаю, що нічого не станеться, бо ми й так його виробляємо. Але якщо таке станеться, то всі побачать, що ми кажемо правду, а МАГАТЕ буде дискредитована. І в нас розв'яжуться руки", - заявив Махмуд Ахмадінеджад.

За словами кореспондента Бі-Бі-Сі в Тегерані, несподівана зміна позицій іранського керівництва після багатьох місяців застережень викликає сумніви в щирості пропозиції президента Ахмадінеджада.

У жовтні минулого року Іран, МАГАТЕ і шість країн, що ведуть переговори з Тегераном щодо його ядерної програми - США, Китай, Росія, Британія, Франція і Німеччина - досягли домовленості, згідно з якою Іран має відправляти приблизно 70% свого низькозбагаченого урану в Росію або Францію для переробки на паливо для дослідницького реактора.

Однак відтоді Тегеран не зробив жодних кроків стосовно цього і висував інші пропозиції, які виявилися неприйнятними.

США відреагували стримано

Представник Держдепартаменту США заявив, що в разі як Іран приймає пропозицію ООН щодо відправки низькозбагаченого урану за кордон, то він має повідомити про це МАГАТЕ.

Як передає з Вашингтона кореспондент Бі-Бі-Сі, із заяви Ахмадінеджада не зрозуміло, чи справді Іран готовий піти на суттєві поступки в цьому питанні.

США і далі наполягають на ужорсточенні санкцій проти Ірану за його відмову припинити ядерну програму, а тому не виключено, що іранські власті тягнуть час, намагаючись послабити міжнародний тиск.