Путін запросив Туска до Катині

Російський прем'єр-міністр Владімір Путін запросив керівника уряду Польщі Дональда Туска взяти участь у церемонії з нагоди 70-ої річниці Катинської трагедії, коли навесні 1940 року радянське НКВС стратило понад 20 тисяч полонених польських офіцерів.

Image caption Кадр із фільму А.Вайди "Катинь". СРСР 50 років звалював провину за розстріли польських офіцерів на нацистів

Росія вперше організовує таку церемонію, і в Польщі запрошення пана Путіна називають проривом, здатним суттєво поліпшити двосторонні відносини.

За словами речника польського уряду, пан Путін сказав у телефонній розмові з паном Туском, що їхня спільна поява на меморіальній церемонії в квітні буде важливим символічним жестом.

Історичні рахунки

Російський лідер сказав, що усвідомлює значення катинських вбивств для поляків. Масові страти до 22 тисяч офіцерів польського війська і поліції в лісах біля Катині та інших околицях у квітні 1940 року тривалий час були одним із найскладніших проблемних питань у відносинах між двома країнами.

Майже півстоліття Радянський Союз наполягав, що польських офіцерів стратили нацисти. 1990 року Міхаїл Ґорбачов нарешті визнав радянську відповідальність за цей злочин.

Непроста історія

Нещодавня відмова Москви розкрити архіви того часу і відмова російського суду визнати розстріли офіцерів актом геноциду обурили багатьох поляків.

Колишній міністр закордонних справ Польщі Адам Ротфельд, який очолює комітет із проблемних питань у двосторонніх відносинах, назвав запрошення пана Путіна важливим кроком до нормалізації польсько-російських взаємин.