Польща відкликає посла з Білорусі

колаж прапорів Білорусі і Польщі
Image caption Відносини між сусідніми країнами загострилися

Польща відкликала посла в Білорусі Генрика Литвина через ситуацію, що склалася довкола Польського дому в містечку Івєнєц Мінської області.

"Посол відкликаний до Варшави", - підтвердив у вівторок агентству Інтерфакс перший секретар посольства Павел Марчук. Він назвав стандартну для таких випадків причину - "для консультацій".

Польський дім в Івєнці, згідно з повідомленнями, належить Союзові поляків Білорусі. 2005 року ця організація, яка існує вже 20 років, розкололася на дві частини. Одна діє офіційно, а іншу білоруська влада не визнає, зате її підтримує Варшава.

Приміщення, про яке йде мова, займала не визнана білоруською владою організація на чолі з Анжелікою Борис. У понеділок міліція і судові виконавці здійснили рейд у Польському домі. Як повідомила опозиційна до режиму президента Лукашенки білоруська організація "Хартія '97" на своєму веб-сайті, правоохоронці вигнали з приміщення активістів Союзу поляків, переважно літніх людей.

"Наш консул повідомляє, що міліція почала опис майна, поставила нові замки на дверях та опечатала вхід у приміщення", - заявив агентству ПАП прес-секретар міністерства закордонних справ Польщі Пьотр Пашковскі.

Обурення Варшави

Через кілька годин після рейду в Івєнці заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Кремер викликав посла Білорусі у Варшаві і висловив серйозну стурбованість діями білоруських правоохоронців. За словами пана Кремера: "Подібні репресивні заходи неприйнятні".

Між тим сайт організації "Хартія '97" цитує активіста Союзу поляків Білорусі Анджея Почобута, який звинувачує білоруську державу у фактично силовому захопленні приміщення громадської організації. "Це скандал", - каже пан Почобут.

Зі свого боку, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський в ефірі польського телеканалу TVP Info наголосив, що дотримання прав національних меншин є передумовою зближення Мінська з Європейським Союзом.

Міністр однак зауважив: "Але тут вибір за Білоруссю. Ніхто їй не стане на заваді, якщо вона хоче самоізолюватися". Пан Сікорський додав, що готується до "чоловічої розмови" з колегами з білоруського уряду.

Влада Білорусі поки не коментувала ситуацію довкола польського центру в місті Івєнєц.