ЄС готовий допомогти Греції з боргами

Бароззу, Меркель, Папандреу, Саркозі у Брюсселі
Image caption Про конкретні обіцянки поки що не йдеться

Лідери ЄС кажуть, що вони готові допомогти Греції дати раду з її величезним дефіцитом бюджету й зберегти стабільність в єврозоні, але вони не надали конкретних обіцянок про допомогу.

Після саміту в Брюсселі лідери ЄС заявили, що Греція повинна вдатися до подальших заходів, аби подолати свої величезні борги й скоротити дефіцит бюджету цього року на 4%.

У заяві не пояснюється, що малося на увазі під «рішучими скоординованими діями у разі потреби».

Світові ринки зросли після оголошення про рішення ЄС, проте потім знову впали через брак деталей щодо допомоги Греції.

За словами кореспондентів, лунають побоювання, що Греція не зможе виплатити відсотки за свої велетенські борги, що може призвести до оголошення країною дефолту, в результаті чого в небезпеці опиняться інші європейські країни, такі як Іспанія та Португалія

Президент ЄС Герман Ван Ромпой заявив, що грецький уряд не просив про фінансову допомогу, але, що він і президент Франції Саркозі пильно стежать за заходами, до яких вдається уряд Греції, аби відновити впевненість в економіці.

У результаті грецької кризи з боргами євро опинилося під тиском, що спричинило до напруги на ринках.

Інші країни єврозони зі значним дефіцитом бюджету, такі як Португалія та Іспанія, можуть опинитися під загрозою у разі як Греція не вирішить свої проблеми.

Дефіцит бюджету Греції становить 12,7%, що в 4 рази перевищує показник, який дозволяють правила ЄС.

Роками витрати Греції зростали у той час як прибутки від податків зменшувалися.

Прем’єр-міністр Греції Ґеорґіос Папандреу сказав, що його країна готова скоротити дефіцит бюджету: «У разі потреби ми готові запровадити додаткові заходи, аби досягти наших цілей», - сказав він після саміту у Брюсселі.

Непопулярні заходи

Канцлер Німеччини Меркель сказала, що Грецію «не залишать на самоті, але, що існують правила і їх потрібно дотримуватися».

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Брюсселі каже, що деталі про допомогу Греції можуть стати відомими лише у понеділок, коли відбудеться зустріч міністрів фінансів країн єврозони.

Ситуація з Грецією – перше випробування для президента ЄС Ван Ромпоя, який хотів, аби саміт зосередився на новій довготерміновій стратегії створення робочих місць та досягнення економічного зростання. Але зараз пріоритетом залишається захист євро.

Правила ЄС не дозволяють країнам єврозони колективно «викупити» Грецію, але криза змусила лідерів ЄС шукати інших шляхів для допомоги.

Переговорам у четвер передував страйк працівників державного сектору у Греції, в результаті чого багато галузей були паралізовані.