Московський візит прем'єра Ізраїлю

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
Image caption Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху завершив дводенний візит до Москви. Нетаньяху став вже третім гостем з Близькосхідного регіону, якого приймали у Москві впродовж останнього місяця. Перед ним Москву встигли відвідати голова ПА Махмуд Аббас і лідер політбюро радикального руху «Хамас» Халед Машааль. У ході цього візиту Біньямін Нетаньяху намагався переконати російське керівництво підтримати суворіші санкції відносно Ірану та відмовитися від планів постачання Тегерану російської зброї. Та чи вдалося це йому?

Біньямін Нетаньяху, вочевидь, не випадково обрав момент для візиту до Москви. Лише минулого тижня президент іранської республіки Махмуд Ахмадінеджад оголосив Іран "ядерною державою", повідомивши про значні успіхи іранських вчених на шляху до збагачення урану у промислових обсягах, достатніх для розробки атомної бомби. Стрілки іранського годинника, як попереджають фахівці багатьох розвідслужб, значно пришвидшили хід. Аби його уповільнити, Ізраїль, поки що не говорячи вголос про ймовірність превентивного удару, закликає міжнародну спільноту до запровадження дієвих та ефективних санкцій. Тут, Росії, яка підтримує тісні контакти з Тегераном, відводиться важлива роль. Саме тому перед початком переговорів з російським керівництвом прем'єр Біньямін Нетаньяху не скупився на компліменти у бік Москви:

"Я розглядаю Росію як важливу супердержаву і дружню нам країну. На порядку денному переговорів у Росії особливе місце відведено іранській темі, адже ми впевнені, що Іран необхідно піддати сильному тиску й передусім дуже жорстким санкціям. За висловом Держсекретаря США навіть "паралізуючим санкціям".

Російська преса, висвітлюючи хід цього візиту, особливо наголошує на тому, що це вже другі відвідини Нетаньяху Москви з моменту, коли він став біля керма ізраїльського уряду. Минулого вересня пан Нетаньяху вже побував за стінами Кремля, проте попередній візит мав бути таємним і лише завдяки наполегливості ізраїльської преси канцелярії прем'єра довелося розсекретити деякі його подробиці. Теми, що стояли тоді на порядку денному мало відрізнялися від сьогоднішніх, зазначає спеціаліст по Ірану, доктор Єрусалимського університету Владімір Месамед:

Image caption Дмітрій Медвєдєв

"Те, що не вдавалося не тільки Нетаньяху але й усім ізраїльським прем'єрам. Це вже відпрацьований маршрут. При тому повсякчас стоїть одне питання: поставки комплексів С-300. Гадаю, це одне з головних питань дискусій. Й поки що відчуття таке, що це питання щоразу піднімається, потім зникає, а відтак у ньому знову виникає потреба".

Останніми тижнями російські достойники дали зрозуміти, що й Москві урвався терпець і Росія тепер може підтримати запровадження серйозніших санкцій відносно Ірану. Втім, як зазначає російський політичний оглядач Єкатеріна Грачева, окрім теми санкцій, щодо якої у Москві не надали конкретної відповіді, не менш вважливим для ізраїльського прем'єра було переконати російське керівництво скасувати контракт з Іраном на постачання ракетних комплексів С-300:

"У Нетаньяху, напевне, було обмаль шансів змінити ставлення Росії до Ірану упродовж цих переговорів. Але він використав цей візит, аби особисто просити російських очільників накласти заборону на постачання зброї до Ірану й зробити все, аби російські ядерні технології не потрапили б з Москви до Тегерана. Але важливо зауважити, що й у Росії є свої питання до Ізраїлю. Це, наприклад, озброєння Грузії".

У разі потрапляння до Ірану, комплекси С-300 могли би суттєво змінити картинку стратегічного балансу сил на Близькому Сході, адже наявність цих озброєнь зброї у розпорядженні іранської армії значно зменшила б ефективність ізраїльської авіації у випадку воєнного конфлікту. Саме напередодні візиту Нетаньяху до Москви заступник секретаря Ради безпеки Росії Владімір Назаров заявив, що Москва не бачить підстав для скасування контракту щодо поставок комплексів С-300 до Ірану. Втім на думку ізраїльського політичного оглядача Юлії Цодекс ця заява є швидше «грою м'язів» Кремля, адже в реальності з виконанням цього контракту у Москві не квапляться:

"Контракт на постачання Ірану комплексів С-300 було укладено ще 2007 року, але відтоді його так і не було реалізовано. Причина зволікання постачань зброї ніколи не називалася, однак це пов'язано з тиском міжнародної спільноти, зокрема США, на російське керівництво. Минулого тижня з'явилися дані про те, що Ізраїль збирається передати Грузії велику партію зброї й боєприпасів, при тому не по урядовій лінії. Все це підготувало досить прохолодний ґрунт для візиту Нетаньяху до Москви".

Чільні представники апарату ізраїльського прем'єра у приватних розмовах з журналістами повідомили, що Нетаньяху вважає свою поїздку до Москви результативною. За словами одного з дипломатів, Нетаньяху почув з вуст російських керівників надзвичайно жорсткі вислови у бік Ірану, які ще ніколи не лунали в Кремлі. Крім того, як припускає колишній посол Ізраїлю в Росії Цві Маген, глава ізраїльського уряду отримав у Москві і нові гарантії замороження контракту на постачання російської зброї до Ірану. Проте, на думку Магена, не варто розглядати їх як остаточні:

"У Росії, принаймні на цьому етапі, немає жодних намірів реалізовувати цей контракт, але Москва його використовує як важіль впливу. Варто розглядати це питання ширше. Не йдеться тільки про цей контракт чи навіть про Іран - основний акцент Росія робить на мирному процесі на Близькому Сході".

За повідомленням 2-го каналу ізраїльського телебачення, у ході переговорів з президентом Росії Дмітрієм Медведєвим глава уряду Ізраїлю запропонував російській стороні значно посилити роль Москви у процесі близькосхідного врегулювання. За даними дипломатичних джерел, росіяни з чіткою відповіддю на цю пропозицію на разі не виступили хоча раніше пропонували Москву як місце для ізраїльсько-палестинських переговорів, а саму Росію як посередника.