Караджич каже, що «рятував сербів» Боснії

Радован Караджич

Колишній керівник боснійських сербів Радована Караджич каже, що під час громадянської війни 1992-95 він прагнув захистити сербське населення від «тероризму, підтримуваного на державних рівнях».

Пан Караджич сказав на суді в Гаазі, що він намагався запобігти війні і виступав на телебаченні з закликами до миру.

Він запевняє, що не винен у жодному з 11ти звинувачень, які стосуються подій часів боснійської війни, серед яких звинувачення у геноциді і воєнних злочинах.

У понеділок, пан Караджич сказав, що війна була «справедлива і свята", але звинуватив у її розпалюванні боснійських мусульман.

Досі він бойкотував судові засідання, намагаючись затримати процес, у якому була оголошена перерва з листопада.

Тим часом у Британії заарештували колишнього лідера боснійських мусульман Еюпа Ганича, якого також звинувачують у воєнних злочинах часів боснійської війни.

Ордер на його затримання видали у Сербії.

'Шанси на мир'

На другий день своєї вступної промови на процесі Міжнародного трибуналу для колишньої Югославії пан Караджич заявив, що в результаті політичної кризи в Боснії серби були ізольовані і стали об’єктами ворожості мусульман [боснійців], які прагнули до незалежності.

Сербські провідники, сказав він "намагалися захистити сербське населення від терору держави, в якій вони жили". Серед прикладів він назвав про вокативний напад на весілля.

"Були масові, масові знущання з боку спільної поліції – мусульманської поліція. Вони були сіяли безлад", додав він.

Пан Караджич сказав, що до війни було "кілька можливостей і варіантів для миру", але вони були відкинуті боснійцями.

64-річний підсудний також говорив про 44-місячну облогу Сараєво, що закінчилася у листопаді 1995 року після втрати 12000 життів.

«У ніч на 5 квітня 1992 року, що називають початком війни – сказав він – терор вирвався на свободу. Снайпери розташувалися на висотних будівлях міста.»

«У ту ніч бути сербом було страшно».

Він сказав, що у відповідь серби відійшли у свої райони і намагалися захистити свої родини.

«Саме так була створена смуга, що розділила місто. Це була не смуга облоги, а смуга, що розділила дві частини міста.»

За словами кореспондентів, пан Караджич намагається показати, що не існувало злочинної змови з завданням чинити геноцид чи проводити «етнічні чищення», а, що серби натомість лише захищалися від агресії мусульман.

Очікується також, що він подасть своє бачення обставин, в яких загинули понад 7000 мусульманських чоловіків і юнаків у Сребрениці в липні 1995 року.

"Етнічні чищення"

Представники сторони обвинувачення кажуть, що він організував кампанію "етнічних чищень" проти мусульман і хорватів в східній частині Боснії, щоб створити етнічно чисту сербську державу.

У вступній заяві у жовтні минулого року прокурор Алан Тіґер сказав, що пан Караджич «скористався силами націоналізму, ненависті й страху, щоб втілити своє бачення етнічного розподілу Боснії.»

Пан Караджич був раніше бойкотував судовий, вимагаючи додаткового часу для його підготовки до справи.

У листопаді суд призначив британського правника Ричарда Гарві, який мав бути адвокатом, якби підсудний і далі провадив бойкот.

Пана Караджича заарештували у Белграді 2008 року після майже 13 років його переховування.

Перебуваючи при владі, він був президентом самопроголошеної Сербської Республіки Боснії і командувачем власної армії, якраз у часи війни, в якій загинули понад 100 000 людей.

Його, а також колишнього югославського президента Слободана Мілошевича, називають найбільш значущою постаттю, що постала перед судом у трибуналі з воєнних злочинів.

Пан Мілошевіч помер від серцевого нападу в 2006 році в ув’язненні, коли тривав його судовий процес.