США ''блокуватиме'' резолюцію про геноцид вірменів

турки портестують проти резолюції, ухваленої у США
Image caption Туреччина протестує проти резолюції, яка визнає геноцид вірменів

Адміністрація президента Обами заявила, що блокуватиме суперечливий законопроект, який визнає геноцидом масове вбивство вірменів турками під час Першої світової війни.

Держсекретар США Гіларі Клінтон сказала, що адміністрація «докладе всіх зусиль», аби перешкодити тому, щоб суперечливу резолюцію ухвалив Конгрес.

Раніше Туреччина висловила обурення рішенням комітету американського Конгресу, який ухвалив резолюцію, визнавши масове вбивство вірменів турками під час Першої світової війни геноцидом.

Прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що його країну звинуватили у злочині, якого вона не скоювала, додавши, що резолюція завдасть шкоди турецько-американським стосункам.

Анкара відкликала посла до Вашингтона для консультацій і твердить, що розглядає інші можливі дії у відповідь на ухвалення резолюції.

Кореспонденти кажуть, що питання й надалі залишається надзвичайно чутливим у Туреччині, яку вважають ключовим союзником США і, яка є членом НАТО.

Image caption Туреччина відкликала свого посла у Вашингтоні для консультацій

Уряд в Анкарі докладав усіх зусиль, лобіюючи проти голосування щодо резолюції.

Білий Дім також застеріг, що голосування завдасть шкоди переговорам про замирення між Туреччиною та Вірменією.

Резолюція

Резолюцію з невеликою більшістю голосів затвердив комітет закордонних справ Конгресу.

У резолюції президента Обаму закликають у щорічному звернення називати масове вбивство вірменів під час Першої світової війни саме геноцидом. За резолюцію проголосували 23 члени комітету, проти – 22.

Делегація турецького парламенту у Вашингтоні намагалася переконати членів комітету не голосувати за резолюцію.

Image caption У США лобіювали як Вірменія, так і Туреччина

Кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що Туреччина, очевидно, сподівається, що, як і два роки тому, питання не будуть ставити на голосування перед повним складом Конгресу.

2007 року резолюція також пройшла етап голосування в комітеті, але під тиском адміністрації президента Буша її не ставили на голосування в Конгресі.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Вашингтоні каже, що той факт, що Анкара відкликала свого посла – вже вважається значною міжнародною образою і, що Вашингтон докладатиме тепер усіх зусиль, аби обмежити подальше погіршення дипломатичних стосунків. Наш кореспондент нагадує, що для виведення американських солдатів з Іраку, запланованого на наступний рік, Туреччина – найбезпечніший шлях, якщо дозволить дипломатична атмосфера.

Туреччина наполягає, що масове вбивство вірменів було частиною бойових дій, а не зумисною спробою винищення вірменського народу.

Вірменський уряд привітав резолюцію, назвавши її «важливим кроком на шляху до запобігання злочинів проти людства».

У 1915-1916 роках турки вбили сотні тисяч вірменів. Багато істориків і вірменський народ вважають вбивства геноцидом. Туреччина заперечує проти такого трактування.

Під час своєї виборчої кампанії Барак Обама обіцяв, що вбивство вірменів визнають геноцидом.

У жовтні минулого року Туреччина й Вірменія підписали історичну угоду про нормалізацію стосунків між двома країнами після ста років ворожнечі.