Доступ до Інтернету - засадниче право людини

Інтернет
Image caption Сучасний комп'ютер без під'єднання до Інтернету функціонувати повноцінно не може.

Міжнародне дослідження громадської думки виявило, що двадцятьма роками після винаходу Інтернету більшість людей у світі зараз вважають доступ до всесвітньої комп’ютерної мережі одним з засадничих прав людини.

Опитування, проведене Бі-Бі-Сі у 26-ти країнах виявило, що чотири з кожних п’яти опитаних (79%) погодилися, що кожна людина повинна мати право використовувати Інтернет.

Приблизно стільки ж опитаних сказали, що використання Інтернету додає їм більше свободи.

У той час як більшість людей у Південній Кореї та Нігерії висловлювалися проти регулювання Інтернету, багато опитаних у Китаї та у Великобританії підтримували такі пропозиції.

(Хоча Інтернетом загалом користуються близько чверті населення світу, в таких країнах як Бангладеш до Інтернету має доступ лише 1% населення.)

В Україні за даними 2009-го року Інтернетом користувалися більше 11ти мільйонів людей.

Проникнення інтетернету в Україні за даними Міжнародної Спілки Зв’язку перевищувало 12%.

Але статистика також засвідчує, що непропорційно велику частку людей з до ступом до Інтернету в Україні 2009 становили мешканці великих міст, при цьому більше половини тих міських користувачів були киянами.

Підстави для стурбованості

У Японії, Мексиці та в Росії близько три чверті опитаних сказали, що їм було би важко жити без Інтернету.

Більшість респондентів дотримувалися думки, що Інтернет має позитивний вплив.

Але багато користувачів також висловлювали стурбованість. Найбільш турбуючи ми виявилися проблеми шахрайства в Інтернеті та поширення інформації та зображень насильства і порнографії.

Користувачів також турбує проблема захисту приватності.

Гарантоване законом право

Image caption Багатьох людей турбує поширення інтернетом матеріалів насильницького чи порнографічного змісту, а також інтернетне шахрайство.

Такі країни як Фінляндія та Естонія вже мають у законодавстві положення, що доступ до Інтернету є одним з прав людини для їхніх громадян.

Міжнародні організації і зокрема ООН також домагаються усезагального доступу.

Генеральний секретар Міжнародної Спілки Зв’язку Гамадун Туре сказав Бі-Бі-Сі:

"Інтернет є одним найпотужніших джерел просвіти, які винайшло людство."

Він сказав, що уряди повинні "вважати Інтернет частиною інфраструктури, як автошляхи, системи водозабезпечення і служби прибирання".

"Людське суспільство увійшло в стадію, яка базується на знаннях і усі повинні мати можливість бути активними учасниками."

Нещодавно ЄС ухвалив вимогу про свободу доступу до Інтернету, в якій мовиться, що будь-які дії держави – члена, що можуть призвести до обмеження доступу громадян до Інтернету повинні брати до уваги "засадничі права і свободи громадян."

Зокрема там заявлено, що громадяни ЄС мають право на "справедливу та неупереджену процедуру", яка мала би передувати обмеженню їхнього доступу до Інтернету.

ЄС також проголосив зобов’язання забезпечити загальний доступ до швидкісного Інтернету, але як і в багатьох частинах світу у Західній Європі є труднощі з наданням такого доступу у сільських місцевостях, де комерційним компаніям не вигідно вкладати кошти в інфраструктуру.

Новини на цю ж тему