Березовський судиться з російським ТБ

Королівський Верховний суд у Лондоні ухвалив рішення про задоволення позову колишнього російського медійного магната Бориса Березовського до російської телекомпанії ВГТРК.

Суд постановив, що відповідач повинен виплатити позивачеві компенсацію в розмірі 150 тисяч фунтів стерлінгів (223 тис доларів).

Минулого року Березовський звернувся до британського суду із заявою, в якій йшлося, що на його адресу були зроблені наклепницькі звинувачення про те, що він нібито стояв за вбивством у Лондоні у 2006 році Александра Литвиненка.

Мова йшла про програму, яку у квітні 2007 року показав російський телеканал РТР, що входить до складу компанії ВГТРК. У цій передачі якийсь "Петро", що назвав себе членом найближчого оточення Березовського, звинуватив останнього у вбивстві Литвиненка.

Позиція позивача

Image caption Суд у Страсбургу

Виступаючи на сходах суду в Лондоні, Борис Березовський заявив:"Я прагнув захистити свою репутацію, і суд висловився на мою користь. Я задоволений винесеним рішенням".

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі, Борис Березовський сказав:

"Присутність на процесі великої кількості представників російської генеральної прокуратури є підтвердженням того, що за цим каналом стоїть російське держава в особі її вищих керівників".

"У вердикті суду згадуються імена Путіна і Чайки і це є підтвердженням, хоча і непрямим, що керівництво країни було причетне до цієї телепрограми".

"Я сподіваюся, що російська сторона буде тепер зобов'язана виконати рішення британського суду. Правда, тільки що надійшла заява з боку компанії ВГТРК, в якій її адвокати погрожують звернутися до Страсбурзького суду. Але це або непрофесіоналізм адвокатів, або спроба ввести в оману. У Страсбург ВГРТК йти не може, тому що за правилами скаржник повинен вичерпати всі процесуальні можливості в країні, де розглядався первинний позов. Цього не було, оскільки ВГРТК відмовилася від участі в процесі. Суддя, до речі, прямо назвав брехнею твердження компанії про те, що її відсторонили від участі в процесі ".

Image caption Замальовка з процесу

Позиція ВГТРК

Зі свого боку, компанія ВГТРК опублікувала наступну заяву: "Рішення суду ВГТРК повністю не визнає, оскільки воно було ухвалено незаконним складом суду, а також без участі ВГТРК".

Про це повідомила Зоя Матвієвская, яка представляла російську компанію в суді.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі Зоя Матвієвская сказала:

"Позиція ВГТРК і моє як адвоката ВГТРК, який брав участь у цій справі з самого початку, така: це рішення не може бути визнано законним і обгрунтованим з багатьох причин. Я не вдаюсь зараз у подробиці за змістом цього рішення, але те, в якій формі було винесено це рішення і як проходив процес, свідчить про те, що фундаментальне право ВГТРК на судовий захист було порушено. Було порушено і право ВГТРК на участь у процесі, коли всі сторони у справі представлені.

По-перше, ВГТРК повністю брала участь у процесі аж до останнього дня. Але, на жаль, прямо безпосередньо перед судовим розглядом 5 лютого ВГТРК отримала письмовий наказ судді з забороною брати участь у справі. Така заборона надійшла після того, як ми виграли в Лондонському суді справу по одному з процедурних питань і було встановлено, що ВГТРК має право не розкривати джерела своєї інформації. Таким чином, ми напередодні слухання справи - пізно ввечері у п'ятницю - отримали таку письмову заборону суду.

"Дане судове рішення ВГТРК буде оскаржуватися аж у Європейському суді з прав людини. Крім того, ВГТРК нагадує, що її скарга про неможливість розгляду справи без присяжних знаходиться в апеляційному суді Лондона", - наголосила Зоя Матвієвская.

Думка незалежного юриста

Московський юрист Ілля Новіков, партнер юридичної фірми "Юдін, Демидов, Новиков і партнери", вважає, що шансів на перегляд справи у ВГТРК не так вже й багато.

"Саме по собі рішення Високого суду передбачено, оскільки Англія славиться тим, що в її судах виграти позов про наклеп для позивача технічно простіше, ніж у більшості інших країн, тому що англійське право стоїть на захисті ділової репутації, честі та гідності приватної особи".

"Програш компанією ВГТРК цієї справи також закономірний, тому що вона не зуміла представити переконливих доказів хибності у тій частині позовної заяви, яка розглядалася в основному в лондонському суді. Вона не зуміла підтвердити положення програми, які Березовський вважає наклепницькими - про те, що він нібито чинив тиск на свідків і фабрикував документи в процесі розгляду його справи про надання політичного притулку в Британії ".

Настільки ж малі, на думку московського юриста, можливості російської телекомпанії при зверненні до Європейського суду з прав людини в Страсбурзі.

"Швидше за все, Страсбурзький суд відхилить скаргу ВГРТК на тій підставі, що співвідповідачу Терлюку і самій компанії були надані можливості з відстоювання своєї позиції в повній відповідності з тією конвенцією, у рамках якої діє Європейський суд", вважає юрист.