Турки обурені новим визнанням геноциду вірмен

Вірменська демонстрація у США
Image caption Вірменська діаспора у світі активно домагається міжнародного визнання геноциду.

Туреччина відкликала свого посла зі Швеції після того, як парламент у Стокгольмі визнав геноцидом масові вбивства вірмен 1915-го року.

Минулого тижня Туреччина відкликала свого посла з Вашингтона після подібного голосування в Комітеті у закордонних справах Палати представників США.

Туреччина віддавна стверджує, що загибель сотень тисяч вірмен за часів оттоманського правління була результатом війни, а не планованого геноциду.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Стамбулі каже, що весна завжди важка пора року для турків, коли йдеться про болісне питання історії взаємин з вірменами.

24 квітня це день, коли вірмени вшановують початок масової різанини вірменської громади військами Оттоманської імперії 1915-го року.

Image caption Вірменські діти у таборі біженців 1915р.

Саме в ці дні пожвавлюються зусилля задля міжнародного визнання тих убивств геноцидом.

Анкара обурюється, але марно

Цього року події розвивалися для Туреччини особливо несприятливо. Минулого тижня Комітет у закордонних справах Палати представників США з невеликою перевагою голосів ухвалив рішення про визнання геноциду.

Тепер подібне рішення ухвалив парламент Швеції – найнадійнішого прихильника Туреччини у Євросоюзі.

Туреччина відповіла відкликанням послів зі США та Швеції, але окрім проявів невдоволення з Анкари більше нічого конкретного не чути.

Чинний турецький уряд активно працював над покращенням міжнародного іміджу країни і над збільшенням впливу Туреччини в регіоні.

Це було одним з чинників у нещодавніх намаганнях відновити взаємини з Вірменією, але зараз ця ініціатива пробуксовує.

Хоча багато турків щораз більше готові заново поглянути на своє минуле, мало хто бажає, аби їхніх предків затаврували як винних у геноциді.

Уряд в Анкарі вдається до активних зусиль, щоб лобіювати проти таких визнань.

Але, як зауважив минулого тижня один з турецьких письменників, Туреччина можливо домагається викреслення слова геноцид в окремих випадках, проте дискусію у багатьох країнах світу вона вже програла.