Потрійне самогубство в Глазго

Image caption Поминальна хода у Глазго

У Глазго сотні вшанували пам'ять загиблих російських емігрантів. У шотландському місті відбулися хода та мітинг в пам'ять про трьох російських емігрантів, які наклали на себе руки, кинувшись з 15 поверху висотної будівлі. Місцеві мешканці, активісти релігійних і благодійних організацій, а також профспілок пройшли до центральної площі Джордж-Сквер від будівлі, де сталася трагедія, із закликами до припинення висилки сімей біженців.

Що сталося?

7 березня Сергій Сірих, якому було 43 роки, його дружина Тетяна і її син наклали на себе руки, викинувшись з багатоквартирного будинку на Ред-Роуд.

Сергію Сірих, який за даними британської преси, народився в Запоріжжі, і його родині спочатку надано притулок в Канаді. Однак родина перебралася до Британії після того, як у неї виник конфлікт з канадською владою.

Image caption Свічки біля будинку, де сталася трагедія

Сім'я Сірих прибула до Британії в 2007 році, а з 2 лютого цього року проживала в висотному будинку за адресою 63 Petershill Drive. Цей будинок орендує благодійна організація YMCA.

Заяву сім'ї про надання їм дозволу на проживання в Британії було відкинуто імміграційною владою, проте ордер про висилку відносно її членів не видавався.

Те, що сталося з родиною російських біженців на Ред-роуд, - це далеко не перше самогубство в цьому районі Глазго.

За статистикою, саме тут найвищий по місту рівень самогубств і, до речі, безробіття.

Але потрійне самогубство, здійснене російської сім'єю 7 березня, вразило не тільки жителів району Ред-роуд, але і весь Глазго. Що має статися в житті, щоб вся родина - чоловік, дружина і 21-річний син - разом стрибнули з 15 поверху?

Image caption Демонстрація проти виселення біженців

Як можливий мотив їх дій сусіди, а за ними і деякі британські газети називали відмову влади надати сім'ї статус біженців і продовжити термін оренди житла.

Поліцейські заявили лише, що розтин не виявив жодних ознак, що дозволяють розглядати інші версії, крім самогубства.

На дні

Image caption Будинок, де жила російська сім'я

Район Ред-роуд, де сім'я жила з 2 лютого цього року, має погану славу. Багато шотландців, які давно живуть у Глазго, жодного разу в цьому районі не були, а кажуть, що це - дно, куди потрапляють не від доброго життя.

Вісім 30-поверхових висоток, побудованих в 1960-і роки, футбольне поле, кілька примітивних дитячих майданчиків і неподалік - найбільша в Шотландії в'язниця Барліні.

У висотках, які цього року мають знести, в основному живуть або офіційні біженці, або ті, хто подав заявку на отримання статусу біженця 5-7 років тому і до цих пір чекає вирішення своєї долі. Багато китайців, афганців, іранців, іракців, африканців і кілька російськомовних сімей.

Біля будинку, на газоні, де в неділю вранці були виявлені тіла, горять свічки, лежать букети квітів, листівки і просто білі аркуші паперу з написом Freedom - "Свобода", "Злидні вбивають", "Вимагаємо відкритого розслідування".

Коло будинку відбувся мітинг, організований мешканцями та активістами з благодійних організацій, що допомагають біженцям.

Сусіди і інші мешканці району Ред-роуд, кажуть, що знали цю родину в обличчя, але розповісти, що вони за люди, ніхто не зміг. Сім'я прожила у висотці менше двох місяців.

Image caption Квіти на місці трагедії

Загроза виселення

Сусіди розповіли, що бачили росіян за день до самогубства, вони виносили сумки з квартири, як ніби збиралися кудись переїжджати. Ні в суботу, ні в неділю сусіди не чули ні стукотів в двері, ні стороннього шуму в квартирі.

Як стало відомо Бі-Бі-Сі, офіційного ордера - рішення суду про виселення сім'ї - видано не було, однак родині відмовили в праві залишитися у Великобританії і сказали звільнити квартиру в Глазго. Виїхати з квартири потрібно було саме 7 березня.

Однак, як сказав Джо Коннелі - директор благодійної організації YMCA, яку фінансує МВС Британії і яка, зокрема, відповідає за стан висоток в районі Ред-роуд, ніхто з його співробітників не приходив у неділю за тією адресою, де проживала російська родина, і ніхто не намагався їх насильно виселити. Він каже, що його організація, яку фінансує МВС Великобританії, піклується про стан висоток в районі Ред-роуд:

"Ми - благодійна організація, і ніякого прибутку на цих будинках не робимо. Тільки за останні півтора року на різні ремонтні роботи ми витратили близько двох мільйонів фунтів. А що стосується цієї російської сім'ї - це, звичайно, трагічний випадок, але ми б їх насильно виселяти не стали. Ми не маємо права залишити людей без даху над головою. Якби вони до нас прийшли за допомогою, ми б обов'язково що-небудь для них підшукали ".

Великобританія: 2% біженців

У кварталі Ред-роуд живуть переважно іноземці, якы приїхали до Британії в пошуках притулку. Проте, за даними британського ради у справах біженців, таких людей стає все менше і менше. У 2008 році британське МВС отримало всього 25 670 заявок на отримання статусу біженця. П'ять років тому таких заявок було вдвічі більше.

У цілому ж в Європі, за даними ООН, живе тільки 14% біженців з усього світу. У Великобританії знаходять притулок лише два відсотки від загальної кількості біженців. Основні їхні потоки осідають у країнах, що розвиваються, де біженці живуть у наметах або просто під відкритим небом.

За інформацією британської Ради у справах біженців, в минулому році російські громадяни подали 65 прохань про надання їм притулку. 10 з них незабаром отримали позитивну відповідь. Для порівняння: у 1998 році, коли в Росії був дефолт, про притулок у Великобританії попросили майже 3 тисячі росіян.

"З Росії до Європи, в тому числі і в Сполучене Королівство, біжать в основному жителі Чечні та інших північнокавказьких республік, а також ті, хто боїться расової дискримінації, нападу скінхедів і так далі", - називає основні причини вимушеного виїзду з країни російських громадян професор Лондонського університету Білл Боурінг, який займається проблемою біженців.

"Ще одна, щоправда, нечисленна категорія російських біженців, - це люди, що просять політичного притулку. Наприклад, після справи ЮКОСу політичного притулку в Лондоні попросили близько 40-50 російських громадян", - додає професор Боурінг.

Весь той час, поки людина чекає визначення свого статусу, йому виплачують допомогу - 35 фунтів на тиждень. Ніяких інших пільг, на відміну від місцевих безробітних, інвалідів та інших соціально вразливих груп, які шукають притулку не отримують.

Вимога відкритого розслідування

Люди, з якими мені вдалося поспілкуватися в Глазго, говорили, що розуміють: Велика Британія - не гумова країна, і всіх біженців їй не вмістити. Проте вони все одно вважають, що політика британського МВС по відношенню до тих, хто просить притулку, залишається дуже жорсткою.

Директор благодійної організації Positive Action in Housing Рабина Куреши, яка теж прийшла 9 березня на імпровізований мітинг біля будинку, де сталося самогубство, підкреслила, що про цю сім'ю дуже мало достовірної інформації.

"Ми вимагаємо відкритого розслідування цієї самогубства. Газети вже почали писати, що батько сімейства був психічно хворою людиною, ніхто точно цього не знає, це обурливо - звинувачувати людей без всяких на те підстав", - каже Рабина.

"Ми повинні зрозуміти, чи було це самогубство пов'язане з відмовою їм у статус біженців або була інша причина. Ми також повинні зрозуміти, яку роль у цій трагедії відіграли різні організації, що займаються біженцями, в першу чергу, це звичайно МВС Великобританії", - продовжує вона.

Проблеми біженців

Мохаммед Асіф знає багатьох людей з району Ред-роуд, він сам жив тут до отримання статусу біженця і сім років поспіль представляв інтереси інших де-факто біженців, а тепер очолює афганську діаспору в Шотландії.

Мохаммед розповів Бі-Бі-Сі, як багато сімей в цьому районі живуть на межі відчаю. І справа не в поганих квартирах і не в депресивному районі, в якому ніхто не хоче жити, говорить Мохаммед. А в тому, що люди роками живуть в підвішеному стані - у страху, що одного разу їх депортують з Великобританії на батьківщину, звідки вони втекли, рятуючи себе і своїх дітей. Хто від війни, хто від несправедливості влади і так далі.

"Система отримання притулку в Британії - це політичне питання, яке не є ні справедливим, ні чесним, - вважає Мохаммед Асіф. - Чим у партії жорсткіше програма по відношенню до біженців, тим більше голосів їй забезпечено на виборах".

"Я не думаю, що у Великобританії проблеми біженців вирішуються гірше, ніж в інших країнах", - каже мені Оксана Моргунова, соціолог, що вивчає питання міграції. Вона 10 років живе в Шотландії і викладає в університеті Глазго.

"Характер міграції в світі змінюється: раніше вони всі ділилися на економічних і політичних, було простіше зрозуміти, хто справжній біженець, а хто ні. Зараз весь світ рухається, а при цьому загальна система відношення до мігрантів не змінилася", - пояснює Оксана Моргунова.

"І до цих пір, на мій погляд, існують застарілі оцінки того, хто має отримати підтримку від держави, а хто самостійно може приїхати, знайти роботу і почати нове життя", - вважає вона.

Які можливі причини?

Невідомо, чи буде коли-небудь розкрита справжня причина потрійного самогубства, що сталося в Глазго. Ні поліція, ні МВС, ні інші офіційні структури не дають жодних коментарів до завершення розслідування.

Незрозуміло, чому сім'я, що отримала притулок в Канаді, переїхала в 2007 році в Англії, нібито "через розбіжності з канадською владою", як пише газета Times. І невідомо, скільки правди і скільки вигадки в історії про те, що нібито Сергій Сірих був колишнім співробітником ФСБ і після приїзду до Англії сказав владі, що у нього є інформація про змову проти англійської королеви.

Так само до цих пір не ясно, чи були вони громадянами Росії.