Олігархи з України рестраврували синагогу Хурва в Єрусалимі

Відрестароврована синагога Хурва в Єрусалимі
Image caption Відрестароврована синагога Хурва (Руїна) в Єрусалимі

Влада Ізраїлю у середу зняла блокаду з Західного берегу Йордану та обмеження на доступ до мечетей Храмової Гори у Єрусалимі, після певної стабілізації становища у місті.

У вівторок, у східних районах Єрусалима, переважно заселених арабами, спалахнули масові заворушення, які деякі оглядачі назвали «прелюдією третьої Інтифади».

Приводом для безпорядків стало урочисте відкриття відновленої стародавньої синагоги Хурва, головними спонсорами реставрації якої були відомі бізнесмени з України.

Відкриття старовинної синагоги Хурва мало стати великим святом для іудейської релігійної громади Єрусалима.

Зведена 1865 року з ініціативи рабина-вихідця з України, і за прямої фінансової підтримки австрійського цісаря Франца-Йосипа, синагога Хурва була зруйнована майже вщент під час «Шестиденної війни» 1967 року.

Image caption Вадим Рабіновіч під час відкриття синагоги

Відтоді муніципалітет Єрусалима вже неодноразово розглядав плани її реставрації та щоразу відкладав ці наміри через брак коштів, доки проспонсорувати відбудову храму не визвалися українські олігархи Вадим Рабіновіч, Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський.

Вони виділили на реставраційні роботи майже 10 мільйонів доларів. Втім, Вадим Рабинович, який прибув на урочисте відкриття будівлі, радив журналістам не зосереджуватися на фінансовій складовій:

Вадим Рабіновіч: «Дякуємо, що нас було удостоєно участі у будівництві такої чудової будівлі. І тут питання не в тому, хто дав гроші, а на що і як це відбулося. Я думаю, що ми з вами бачимо відродження синагоги, зруйнованої вандалами багато років тому»

А голова бізнес-групи "Приват" Ігор Коломойський розгледів у цій події певний особливий знак:

«Ця ідея прийшла Вадимові Рабиновичу, а я до неї доєднався вже напівшляху. А в тому, що вона відбудована на гроші євреїв України - може є навіть особливий знак? Може це символ чи сигнал того, що євреям з України поталанило.»

Масові заворушення

Ймовірно, відкриття історичного молитовного дому в Єрусалимі залишилося у заголовках місцевої преси, якби не той факт, що відреставрована синагога безпосередньо межує з арабськими кварталами Старого міста й навіть височіє над куполом мечеті Аль-Акса.

Це надало привід палестинцям звинуватити владу Ізраїлю у цілеспрямованій провокації. Відразу ж по відкритті Хурви у десятках точок Єрусалима та на околицях спалахнули масові заворушення.

Сотні молодиків у масках жбурляли каміння і підпалювали автомобільні шини. У відповідь ізраїльські правоохоронці застосували гумові кулі:

У ході зіткнень палестинців з силами ізраїльської поліції декілька десятків учасників протестів отримали поранення.

Між тим, палестинська політична еліта, як Хамас у Газі так і правляча партія ФАТХ у Рамаллі звернулися із закликами до посилення насильницьких акцій непокори, а спікер палестинського парламенту Ахмад Бахар навіть закликав до початку третьої Інтифади:

«Я закликаю усіх на Західному березі Йордану повстати до Інтифади і скерувати свою зброю проти сіоністського ворога. Ми повинні звільнити і захистити мечеть Аль-Акса»

Підтримати масові протести погрожують і лідери ізраїльських арабів. Так, арабський депутат Кнесету Джамаль Захалка заявив, що обурення відкриттям історичної синагоги може призвести і до інтифади всередині Ізраїлю:

«Поліція не зможе нам заблокувати доступ до Єрусалима, а якщо і спробує то ці протести перекинуться на усі арабські міста і села. Я думаю ми стоїмо на порозі третьої Інтифади»

Чимало ізраїльських політиків вважають, що останні різкі заяви американської адміністрації проти поселенської політики у Єрусалимі правого уряду Біньяміна Нетаньяху, "розв’язали руки" радикальним палестинським активістам.

Депутат Кнесету Отніель Шнеллер навіть виснув тезу про виникнення американо-арабського спільного фронту:

«Такого у Єрусалимі вже давно не було, доки держсекретар США Гілларі Клінтон і її радники не розпочали цього нацьковування. Вони просто заважають приходу миру.»

Поліція Ізраїлю запевняє, що зараз тримає ситуацію у місті під контролем. До міста стягнуто понад 3 тисячі вартових порядку. Як заявив начальник єрусалимської поліції Ілан Франко:

«За нашими оцінками ці заворушення триватимуть і надалі. Зараз головним завданням є для нас повернення місту спокою і звичайного ритму життя»

Спрогнозувати подальший розвиток ситуації наразі не беруться. Тим часом, президент Всеукраїнського єврейського конгресу Вадим Рабинович оголосив, що готовий профінансувати проект реставрації ще однієї старовинної єрусалимської синагоги.