Депортовація ув'язненої вІзраїлі українки

Ірена Поліщук
Image caption Ірена Поліщук

Ім'я українки Ірени Поліщук (Сарахни), що відбуває 20-річний термін в ізраїльській в'язниці "Хашарон" за сприяння тероризму, опинилося в центрі уваги преси. Офіційна палестинська інформагенція "Маан", з посиланням на заяву міністра автономії у справах в'язнів Ісси Караке, повідомила про підготовку ізраїльською владою депортації українки на батьківщину.

Трудовий шлях

Про біографію Ірени Поліщук відомо небагато. Впливова газета «Єдіот Ахронот» у статті, присвяченій «першій українській терористці», як охрестила колись місцева преса Ірену Поліщук, пише, що 31-річна Ірена познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, коли наприкінці 90-х прибула до Ізраїлю для заняття проституцією. Одним з її клієнтів і був її майбутній чоловік - , мешканець табору біженців Дехейше у Віфлеємі. Пара одружилася в Україні, а відтак повернулася жити до Палестинської автономії.

Image caption Ібрагім Сарахна

На весні 2002-го року, у розпал другої палестинської Інтифади, чільний ватажок радикального руху "Танзім" Ахмед Муграбі, який давно перебував у «чорному списку» ізраїльських спецслужб, попросив подружню пару доставити нападника-смертника Іссу Абед-Рабу Бадіра з лав «Танзіма» на місце запланованого теракту.

Чоловік Ірени на допиті зізнався, що сам обрав Рішон Ле-Ціон місцем для майбутнього самогубного нападу. 22 травня 2002 року подружня пара власною автівкою підвезла нападника-камікадзе, який висадив себе у повітря на пішохідній вулиці Ротшильд у Рішон Ле-Ціоні. Унаслідок вибуху двоє осіб загинуло, ще близько 50 отримали поранення.

Труднощі ідентифікації

Ібрагіма та Ірену Сарахна було затримано співробітниками ізраїльської внутрішньої служби "Шін бет" другого дня після здійснення теракту. На допиті обоє визнали свою вину, втім Ірена запевняла, що дізналася про справжні наміри незнайомого їй пасажира лише за мить до атаки.

Тоді ж слідчі з'ясували додаткову деталь: перебуваючи в Ізраїлі, Ірена користувалася підробленим власноруч паспортом на ім'я Марини Пінської - колишньої дружини кузена Ібрагіма Сарахни. Сама Марина, чиє ім'я потрапило на шпальти газет, в інтерв'ю 1 каналу ізраїльського телебачення, розповіла, що була шокована, побачивши своє прізвище у «списку терористів» і заявила про наміри позиватися з ізраїльськими спецслужбами. Згодом, "Шін Бет" приніс Пінській офіційні вибачення.

20 років за сприяння організації теракту

Image caption Палестинські території

Після визнання провини, подружню пару було засуджено до різних термінів ув'язнення. Ібрагім Сарахна отримав шість довічних термінів плюс ще 45 років, а Ірену спочатку було засуджено до трьох років, проте згодом термін подовжено до 20-ти, який вона донині відбуває у в'язниці «Хашарон» разом з іншими 34-ма жінками-в'язнями.

Інші російські і українські жінки палестинців після теракту дистанціювалися від Ірени. Ізраїльська журналістка Наталя Мозгова, яка 2002-го року відвідала околиці Віфлеєма з редакційним завданням російської служби Бі-Бі-Сі, так описала свою розмову з місцевими про Ірену Поліщук:

«Вона не з наших", - обурюються одноголосно російські дружини палестинців, присутні в розкішному домі Ірини Абу-Дайє (Сафонової).

"Поліщук приїхала до Ізраїлю, не до Палестини, працювати у будинку розпусти. До нас вона не має жодного відношення».

Пара має двох неповнолітніх доньок - семирічну Газалу, яка живе з батьками чоловіка Ірени у Палестинській автономії і дев'ятирічну Жасмін, яка мешкає в Україні з матір'ю Ірени Поліщук. У минулому адвокати Поліщук неодноразово подавали петиції проти обмежень, які накладало Управління тюрем Ізраїлю на побачення Ірени з дітьми та чоловіком.

Image caption Поліщук з дитиною

В очікуванні депортації

Як повідомив палестинський міністр у справах в'язнів Ісса Караке, заяву якого наводить офіційне палестинське інформагентство "Маан", ізраїльські власті зараз готують депортацію Ірени Поліщук на батьківщину. За словами Караке, українку буде вислано упродовж місяця. Сам посадовець назвав це рішення "небезпечним та тиранічним".

Між тим, у розмові з Бі-Бі-Сі представники українського дипкорпусу в Тель-Авіві зазначили, що не мають нових даних у справі Поліщук й на разі перевіряють інформацію палестинських ЗМІ. У свою чергу офіційний речник Управління ізраїльських тюрем Ярон Замір повідомив Бі-Бі-Сі, що його відомство традиційно не коментує повідомлень преси.