Табачник пропонує змінити умови вступу до вузів

Нові заяви міністра освіти Дмитра Табачника знову викликали хвилю протестів громадськості та політиків. Цього разу вони обурені пропозиціями керівництва освітньої галузі змінити умови вступу до вузів напередодні вступної кампанії.

До численних громадських активістів, які від самого призначення Дмитра Табачника на посаду міністра освіти і науки критикували його дії і власне саме призначення, тепер долучилися відомі політики – Микола Томенко, Анатолій Гриценко і один з колишніх міністрів освіти Станіслав Ніколаєнко.

Всі готувалися до тестів

Нинішню хвилю критики спричинили останні заяви міністра Табачника і гуманітарного віце-прем’єра Семиноженка про те, що остаточні правила для вступу встановлять 17 квітня. Це означає, що в абітурієнтів залишиться лише півтора місяці для адаптації.

Попередній міністр Іван Вакарчук затвердив умови прийому до вищих навчальних закладів наприкінці вересня минулого року.

Згідно з ними, при вступі до вузу абітурієнти повинні були подати сертифікати не менше, як з двох загальноосвітніх предметів, у тому числі обов'язково з української мови і літератури. Через це усі абітурієнти та їх батьки налаштувалися, що потраплятимуть до лав студентів саме завдяки результатам тестів. В середині березня відбулося перше пробне тестування для одинадцятикласників.

В Українському центрі оцінювання якості освіти заявили, до цьогорічної вступної кампанії все готово: до участі в ній зареєструвалися понад 300 тисяч осіб, надруковані самі тестові завдання.

Несподівані зміни

Втім, днями Дмитро Табачник заявив, що при вступі до університетів враховуватимуть ще й середній бал шкільного атестату. А зовнішнє незалежне оцінювання буде розглядатися як шлях до підвищення якості освіти, а не як тільки засіб боротьби з корупцією – пояснив міністр:

“За тестування будь-яка дитина може максимально набрати до 600 балів, а за шкільний атестат ми хочемо запропонувати, щоб він враховувався в кількості до 200 балів. Тобто до четвертої частини.”

Він також зазначив, що вступних іспитів на додачу до тестів цього року не буде, хоча у майбутньому можуть бути запропоновані зміни до законодавства, які дозволять "кращим університетам проводити свої мотиваційні іспити".

Раніше віце-прем’єр з гуманітарних питань Володимир Семиноженко також висловлював побажання, аби при вступі до вузу поряд із тестами проводили хоча б один профільний іспит.

В Табачника знову полетіли списи

Усі ці нововведення і викликали обурення з боку експертів та політиків.

Приміром, лідер організації “Громадянська позиція” Анатолій Гриценко закликав уряд не змінювати умови вступу до вищих навчальних закладів на 2010 рік. Він вважає, що нещодавні ініціативи Володимира Семиноженка та Дмитра Табачника, які передбачають підвищення ролі шкільного атестату для вступу до вузу та можливого повернення вступних іспитів, є некоректними щодо абітурієнтів.

До критики нововведень долучився і заступник голови парламенту Микола Томенко, який вважає, що вступ до ВУЗів має відбуватися виключно на базі зовнішнього незалежного оцінювання. А зміни до вступної кампанії, на його думку, "зло".

А на думку депутата від НУНС Лесі Оробець, пропонована модернізація зовнішнього незалежного оцінювання випускників шкіл означає відмову від рівного доступу до освіти:

“Незалежне оцінювання не потребує кулуарної модернізації за три місяці до вступної кампанії. Надто передбачуваними є напрям, зміст і мотивація подібних змін, орієнтованих на відновлення «телефонного права» в освіті»,” – вважає вона.

Один з попередників Дмитра Табачника Станіслав Ніколаєнко взагалі заявив, що змінювати щось зараз неможливо:

“Якщо ми вже повідомили правила прийому, і діти визначилися з напрямками, діти вже обрали собі спеціальності, вузи, то міняти правила по ходу, звичайно, не може цього бути,” – сказав він в ефірі радіо “Свобода”.

Загалом, велика частина експертів вважають недоцільним саме зараз змінювати існуючу систему вступу до вузів, а дехто вбачає у таких намірах можливе повернення до корупції в одержанні вищої освіти.

Дмитро Табачник в свою чергу пообіцяв, що усі нововведення узгоджуватиме зі студентами вищих навчальних закладів.

Новини на цю ж тему