Договір про СНО буде підписано 8 квітня

Президенти Медвєдєв і Обама
Image caption Президенти Медвєдєв і Обама

Президенти США і Росії Барак Обама і Дмітрій Медведєв в ході телефонної розмови домовилися підписати новий договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь в Празі 8 квітня на заміну договору часів холодної війни.

"Ця історична угода посилює безпеку обох країн і підтверджує лідерство США і Росії в галузі ядерної безпеки та глобального нерозповсюдження", - говориться в заяві Білого дому.

За даними прес-служби Кремля, термін дії договору становитиме 10 років.

У Вашингтоні відзначають, що домовленість підтверджує готовність США і Росії провести "перезавантаження" відносин з цілої низки питань.

Договір передбачає скорочення числа боєголовок до 1 550 одиниць у кожної зі сторін, що на 30% нижче верхнього допустимого Московським договором порога", - йдеться у повідомленні адміністрації США.

Баланс інтересів

"Президенти подякували один одного за співпрацю. Медведєв відзначив, що цей договір відображає баланс інтересів обох країн", - заявила прес-секретар російського президента Наталія Тімакова.

Телефонна розмова між президентами відбулася у п'ятницю.

На думку експертів, президент Обама прагнув підписати угоду до саміту з ядерної безпеки, який пройде у Вашингтоні 12-13 квітня.

На 7 квітня намічений візит президента Медведєва до сусідньої з Чехією Словаччини.

Розбіжності

Російські та американські парламентери вели консультації про укладення нового договору про СНО з літа 2009 року, однак не встигли домовитися до 5 грудня, коли закінчився термін дії попередньої угоди.

За неофіційними даними, процес переговорів затягнувся, оскільки у країн зберігалися розбіжності з приводу механізму контролю за озброєннями і методів підрахунку зарядів і ракет-носіїв.

Тема договору обговорювалася 18 березня під час візиту держсекретаря США Хілларі Клінтон у Москву. Після його закінчення Клінтон заявила про "істотний прогрес" у переговорах, а глава МЗС Росії Сергій Лавров сказав, що "є підстави вважати, що ми вийшли на завершальну частину фінішного відрізка".

Місце підписання договору

Підписати договір у Празі запропонував Вашингтон.

"Прага, це місце, де минулої весни президент виголосив промову, позначивши свій погляд на проблему контролю над озброєннями і нерозповсюдження ядерних матеріалів. Це місце, де ми завжди хотіли підписати цей договір", - пояснив вибір місця представник Білого дому.

У квітні минулого року Барак Обама виступив перед великим натовпом в Празі, закликавши прагнути до повної відмови від ядерної зброї у світі в довгостроковій перспективі.

Раніше в чеському міністерстві закордонних справ сказали, що вже схвалили пропозицію Сполучених Штатів.

До цього Україна пропонувала підписати цей договір в Києві, причому міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров тоді сказав, що "нам було б комфортно підписати договір СНО в столиці України".