Розпад Югославії завершився в Інтернеті

У Сербії припиняється використання колишнього югославського Інтернет домену крапка „ю” (.YU). Цей домен, у форми загалом відомої абревіатури „ігрик-ю”, яка колись символізувала соціалістичну Югославію, проіснував понад двадцять років і пережив усі драматичні трансформації югославської федерації, але залишився і спогадом на розвиток сучасної сербської демократії.

Якщо ви у вівторок після 12-тої годині сидячи в Інтернеті внесли кінцевий домен, який закінчується на „крапка ю”, то на білому екрані вам з’явилося б повідомлення про неіснуючу сторінку або мейл адресу.

Хоча офіційна назва держави Югославія не існує вже майже сім років, Інтернет домен крапка «ю», останні два роки активно використовувався разом з новим сербським національним доменом крапка «ер-ес». (.rs)

Сербський національний реєстр Інтернет доменів, іще минулого року ухвалив рішення припинити використання старого домена „ю”, але перереєстрація Інтернет сайтів проводилася досить повільно і через це термін його дії було продовжено ще на один рік. Розповідає директор Сербського реєстру Інтернет доменів Ненад Марінкович:

„Перереєстрація доменів – це дуже чутлива робота і можна її порівнювати із зміною в особистих документах чи зміною назв вулиць. Від усіх колись реєстрованих 40 тисяч доменів „ю”, сьогодні залишилося лише десь чотири тисячі. Їхні власники, зокрема якщо це фірми, будуть мати збитки, бо не зможуть відкривати свої веб-сторінки і отримувати електронні листи, але і далі існує можливість перереєструватися”.

Image caption Офіційно Югославія не існує вже 7 років

Інтернет домен крапка „ю” було зареєстровано ще до розпаду колишньої Югославії. Про історію цього домену розповідає журналістка телекомпанії Б92 Маріна Сеізович:

„Домен „ю” колишня Югославія отримала 1989 року, завдяки ентузіазму професорів кількох університетів у Белграді. І він діяв довше аніж проіснувала сама Югославія, яка зникла 2003 року. Активно цей домен почав використовуватися з середини дев’яностих років.”

Використання Інтернету у сучасній сербській історії має велике значення, зокрема для розвитку демократії. Вважається, що перша у світі значна масова „он-лайн” суспільна подія, яка пробила бар’єри офіційної цензури мас медіа і про яку можна було дізнатися з Інтернету, відбулася власне у Сербії під час перших великих мирних демонстрацій проти режиму Слободана Мілошевича 1996/97 року. Розказує Aлeксaндaр Мaріч спеціаліст в галузі сучасних комунікацій та ненасильницької суспільної боротьби:

„Від середини дев’яностих до двохтисячного року і падіння недемократичного режима у Сербії, Інтернет був одним з рідкісних незалежних засобів масової інформації і зв’язковою ланкою з глобальними мас-медіа, але і засіб швидкої комунікації та суспільної мобілізації. Пізніше через Інтернет студентський сербський рух Отпор розпочав співпрацю з подібними організаціями в Грузії та в Україні”

Загалом відома абревіатури „ігрик-у”, яка колись у світі символізувала Югославію, проіснувала понад двадцять років і пережила усі сучасні трансформації югославської федерації. Після того як 2006 року Чорногорія отримала незалежність від Сербії, настали два різні домени – для Сербії „ер-ес” і для Чорногорії „ме”. Оглядачі вважають, що Чорногорії повезло більше, бо вона отримала .me (що українською звучить – ме як в словах «мене», «мені») – чудовий домен для покоління соціального спілкування в Інтернеті.