Напади в Москві і Кизлярі пов'язані - Путін

Кизляр

Лідер чеченських повстанців Доку Умаров взяв на себе відповідальність за вибухи у Московському метро. Тим часом, прем'єр-міністр Росії Владімір Путін заявив, що вибухи в Москві і Кизлярі взаємопов'язані.

Під час розмови з президентом Даґестану Магомедсаламом Магомедовим він відзначив, що в обох містах могла діяти "одна і та ж сама банда".

Почерк подібний?

У понеділок у російській столиці 39 людей загинули внаслідок скоординованих нападів, як кажуть офіційні джерела, бомбісток-смертниць на станціях метро "Луб'янка" і "Парк культури". Десятки інших були поранені.

У середу під час нападу смертників у даґестанському Кизлярі загинули 12 людей.

Президент Даґестану назвав вибухи в Москві і Кизлярі "ланками одного ланцюга".

"Вибухи в московському метро і сьогоднішні вибухи в Кизлярі - це ланки одного ланцюга. Цим людям не потрібен мир, вони прагнуть війни, але ми цього не допустимо", - заявив президент Даґестану по прибутті на місце вибухів у Кизлярі.

Він додав: "Терористам давали шанс повернутися до мирного життя, але вони його не використали. Ми будемо їх, як і раніше, знищувати до останнього. Але це не означає, що ми будемо діяти щодо них виключно силовими методами."

Зі свого боку, прем'єр-міністр Путін не виключив, що вибухи в Москві і Кизлярі були організовані одним угрупуванням.

Віталій Кулик: Мова йде про джихад щодо Росії як держави

Раніше низка західних і російських експертів закликали не робити поквапливих висновків про "кавказький слід" у вибухах у Москві.

Біля школи і міліції

Згідно з офіційними даними, внаслідок вибухів у Кизлярі загинули 12 людей.

Перші повідомлення

Image caption Все, що зилишилося від "Ниви"

Речник російської прокуратури Владімір Маркін сказав, що дев'ятеро загиблих - співробітники міліції, включно з начальником місцевого відділення внутрішніх справ.

Щонайменше 23 людини потрапили до лікарні з різними пораненнями.

Порушено кримінальну справу за п'ятьма статтями, зокрема за замах на життя співробітників правоохоронних органів. Але серед перерахованих статтей Карного кодексу немає згадки про тероризм.

Обидва вибухи, як стверджують офіційні джерела, були влаштовані смертниками. Першим вибуховий пристрій здетонував чоловік, який сидів за кермом автомобіля "Нива", коли його спробували зупинити міліціонери. Тоді загинули двоє патрульних і випадкова перехожа.

Коли на місце першого вибуху зібралися слідчі місцевих правоохоронних органів і мешканці, до натовпу підійшов чоловік у міліцейському однострої і висадив себе в повітря.

Нове насильство

Як розповів Бі-Бі-Сі редактор газети "Деловой Кизляр" Дауд Ґаджиєв, найближча до місця вибухів будівля - середня школа, але в ній не було дітей через канікули.

Кизляр, що неподалік кордону з Чечнею, віддалений від столиці Даґестану Махачкали на 130 км.

1996 року в Кизлярі чеченські повстанці на чолі із Салманом Радуєвим захопили і певний час утримували понад три тисячі заручників.

Тоді більшість заручників ісламісти відпустили, але кілька десятків полонених забрали із собою в селище Первомайскоє, що на кордоні з Чечнею. Там федеральні сили здійснили спробу знищити угрупування Радуєва, але він зумів утекти. Його затримали під час другої чеченської війни 2000 року і засудили на довічне ув'язнення. Він помер в ув'язненні через 2 роки.

Останнім часом у Даґестані почастішали випадки насильства, побільшало також нападів з боку смертників.