Британський прем'єр призначив вибори на 6 травня

Британський прем'єр-міністр Гордон Браун вирішив провести загальні вибори 6 травня.

Спочатку він попросив королеву Єлизавету Другу розпустити парламент, після чого офіційно оголосив дату проведення виборів та початок передвиборчої кампанії, яка триватиме чотири тижні.

Image caption Британський прем'єр-міністр Гордон Браун

За давньою традицією Гордон Браун попрямував на аудієнцію до королеви з Даунінг Стріт до Букінгемського палацу.

На виборах, де головними питаннями стануть податки та дефіцит бюджету на тлі фінансової кризи та рецесії, Лейбористська партія вперше за свою історію намагатиметься залишитися при владі на четвертий термін.

Керівна Лейбористська партія знову постане перед найскладнішим політичним викликом - необхідністю змін.

Пан Браун назвав нинішні вибори періодом "доленосних рішень".

"Зусилля британського народу з виведення країни з кризи були надто великі, аби дозволити будь-кому повернути нас на шлях до рецесії", - заявив прем'єр.

Він також визначив три головні завдання, які, на його думку, стоять перед Британією: забезпечити відновлення економіки, захистити безкоштовну освіту й охорону здоров'я і при цьому вдвічі скоротити дефіцит бюджету, оновити політичний клімат у країні.

Але всі партії, так би мовити, опинилися в одному човні перед розлюченим електоратом, який не надто довіряє політикам після скандалу щодо витрат депутатів та економічної кризи.

Головними опонентами лейбористів, як завжди, будуть консерватори.

Одночасно з паном Брауном виступив лідер Консервативної партії Девід Камерон.

"Ми йдемо на вибори, щоб захистити тих, хто забутий суспільством - молодих і старих, заможних і бідних, чорних і білих, гомосексуалістів і гетеросексуалів, - заявив лідер торі. - Саме вони засновують компанії, працюють на заводах, вчать наших дітей, підмітають вулиці, працюють на полях і забезпечують нашу безпеку".

Своє звернення виголосив і лідер третьої за розміром політичної партії в Британії - креівник ліберальних демократів Нік Клегг.

"Нинішній день знаменує початок кінця для Гордона Брауна, - сказав політик. - Саме на ньому лежить безпосередня і особиста відповідальність за найбільші помилки останніх 13 років".

Поміж цих помилок пан Клегг назвав фінансову кризу та рецесію, вторгнення в Ірак, корупцію в британській політиці, а також "той факт, що за лейбористів у Британії стало менше рівності і справедливості".

Експерти вважають, що цього разу шанси на прихід до влади мають консеватори.

Однак не виключають ситуації, за якої жодній із політичних сил не вдасться набрати абсолютну більшість.

Тоді основним британським партіям доведеться вести переговори про створення керівної коаліції.