Російський Глонас співпрацює з GPS

Російська система супутникової навігації "Глонас" виходить на новий рівень співпраці з американською системою GPS (Global Positioning System).

Image caption Глонас приймач в руках Путіна: пропаганда?

У Москві кажуть, що не хочуть конкурувати з світовим лідером, а прагнуть співпраці. Російський виробник КВ "Навіс" твердить, що створив перший приймач здатний використовувати для визначення позиції сигнали як супутників російської мережі "Глонас", так і американської мережі GPS. Таким, чином, "Роскосмос" вирішив піти шляхом інтегрованої сумісності двох супутникових систем позиціонування, а також сумісності з супутниками Євросоюзу мережі "Галілео" та супутниками Китаю мережі "Компас".

Керівник Роскосмосу Анатолій Пермінов повідомив Бі-Бі-Сі, що новий російський приймач використовує сигнали двох супутникових систем: «Наприклад, у північних широтах отримати сигнали GPSважко, тому ми використовуємо російську систему. Це робить наші приймачі набагато точнішими та надійнішими».

Роскосмос визнає, що у перспективі російські приймачі зможуть приймати сигнали європейських, китайських і можливо індійських супутників. Водночас, для Росії стратегічно важливо утримувати власну мережу супутникового позиціонування, аби на випадок військового конфлікту США не могли спотворити сигнали, які надсилаються на територію Росії. Подібні звинувачення висувалися під час конфлікту у Грузії минулого року.

Мережа "Глонас" була створена у кінці сімдесятих років у СРСР для потреб армії. Поступово вона отримала і цивільне застосування. 18 російських супутників достатньо для покриття сигналом території цілої Росії та двох третин Земної кулі. Для глобального покриття необхідно принаймні 24 супутника і вирішення цього завдання заплановане на кінець 2010 року.

Проте, говорити про комерційний успіх наразі зарано. Наразі небагато росіян мають приймачі, які здатні сприймати супутникові сигнали вітчизняної мережі у автомобілях, чи на мобільних телефонах. Нові приймачі, здатні сприймати сигнал російської і американської мережі існують лише у експериментальній серії. Перша комерційна модель російського супутникова приймача для авт Glospace-SGK 70 надійшла у продаж у 2007 році. Приймач був у двічі більший за американські зразки, не мав автономного живлення і коштував понад 500 американських доларів.

Незалежний російський експерт Міхаіл Фадєєв твердить, що продаж російських приймачів мав лише пропагандистську мету. Було продано лише кілька тисяч приймачів, які придбали ентузіасти незвичної електроніки, яка не дуже добре працює. Російський приймач є громіздким, бо використовує цілий блок замість маленького чіпа, який є у американських приймачах. Вартість цього процесора близько 100 доларів, тобто як ціна цілого приймача GPS. Відтак, російська версія не лише дорога, але й громіздка, так що її неможливо використовувати на мобільних телефонах. КБ "Навіс" твердить, що вирішив цю проблему і новий приймач буде компактним і дешевим, але коли він надійде у продаж наразі не відомо.