Р. Джанґужин: У Киргизстані - неприпустимо низький рівень життя

Сутички у Киргизстані

У Киргизстані в результаті сутичок між владою й опозицією. Які розпочалися у вівторок, за останніми повідомленнями, загинули 65 людей. Лідер опозиції, колишній міністр закордонних справ Роза Отунбаєва заявила, що створено тимчасовий уряд, який вона очолюватиме протягом 6 місяців, доки, як вона каже, готуватимуть нову Конституцію країни.

Вона твердить, що опозиція має повний контроль у Киргизстані. Щоправда, досі нез’ясовано долю президента Курманбека Бакієва - за деякими даними він залишив країну.

Київський політолог, професор Рустем Джанґужин - фахівець з питань Середньої Азії з Інституту світової економіки та міжнародних відносин АН України каже, що головна причина протестів у Киргизстані – економічні проблеми.

Р. Джанґужин: Почнемо з того, що, так звана, Тюльпанова революція в Киргизстані відбулася з негативним результатом. Люди очікували від влади позитивних змін, програм послаблення соціальної напруженості, економічного стану країни загалом. Були надії на Акаєва, який відкрив шлюзи гласності, але це не було демократією. Але жодних позитивних змін не відбулося, родичі Акаєва збагачувалися, а народ біднів. Близько мільйона киргизів працюють в Казахстані та Росії. Це - жахливе становище.

Бі-Бі-Сі: Тобто, ви вважаєте, що головною причиною є економічні труднощі і низький рівень життя?

Р. Джанґужин: Неприпустимо низький рівень життя, а останнім часом почили жорстко придушуватися і спроби гласності президентом Бакієвим. Було кілька гучних убивств журналістів. Переслідували політиків тощо.

Бі-Бі-Сі: Невже рівень життя у Киргизстані набагато гірший, ніж у сусідніх Узбекистані, Казахстані, Таджикистані?

Image caption Курманбек Бакієв

Р. Джанґужин: У Киргизстані - значно гірше, ніж у Казахстані. Звичайно, становище ще гірше в Узбекистані й Таджикистані. Таджикистан знесилений від громадянської війни, де загинули сотні тисяч людей, там багато біженців. В сусідньому Узбекистані опозицію придушують найжорстокішим чином - опозиція там витіснена і стала ісламістською.

Бі-Бі-Сі: Особливістю повідомлень про теперішні заворушення у Киргизстані є те, що вони зосереджені на півночі країни. Чи правильними є уявлення, що Киргизстан є дуже поділена країна на південь і північ, і поділена між кланами? Які причини цієї подільності?

Р. Джанґужин: Геостратегічно Киргизстан поділений на дві зони: Ферганську долина на півдні, де живуть землероби, яких дуже важко відрізнити від узбеків. А в горах живуть вертикальні кочовики. Північний Киргизстан дуже відмінний - там живе більше російськомовного населення, там більше промисловості. І це - дві частини країни, які дуже мало схожі одна на іншу. (А щодо кланів це не відрізняється від інших країн, це виникає природньо - ось наприклад в Росії зараз петербурзька номенклатура переважає, в Україні - макіївська.)

Бі-Бі-Сі: Якщо говорити пор заворушення і протести. Чи стоять за ними якісь політичні сили з чіткими політичними цілями і завданнями?

Р. Джанґужин: На жаль, ні. І на усьому пострадянському просторі чітких програм і проектів національного відродження, на жаль, не існує. Є клани зі своїми інтересами, які прикриваються популізмом. Тому орієнтуються на привабливого лідера, а не на системні зміни.

Бі-Бі-Сі: Киргизстан має американську базу Манас, яка є ключовою для американських операцій в Афганістані. І у Москві хотіли б , аби такої бази гне було. Є люди, які вважають, що ключовою силою, що підштовхує заворушення в Киргизстані, є зовнішня сила. Чи вважаєте ви, що зовнішні сили є вирішальною?

Р. Джанґужин: Насамперед, є купа російських, так званих, політтехнологів, котрі зараз будуть коментувати киргизькі події, як конспірацію. Так є там американські авіабази. Але, наприклад, Росія не має ні ресурсів ні сил вплутуватися в цю киргизьку революцію. Росії, дай боже, розібратися з північним Кавказом та іншими деструктивними для Кремля процесами. Американці також не дуже зацікавлені. Вони мають свої проблеми в Афганістані в Ірані. Усім сильним гравцям і Росії і Штатам і Казахстану, який має великий економічний вплив на Киргизстан, вигіднішою була би стабільність в тій країні.

З паном Джанґужином розмовляв Богдан Цюпин.