Бакієв 'готовий піти у відставку'

Курманбек Бакієв
Image caption Курманбек Бакієв

Президент Киргизстану Курманбек Бакієв сказав, що готовий піти у відставку за умови, що йому та його родині зможуть гарантувати безпеку, і самопроголошений тимчасовий уряд припинить кровопролиття в його країні.

Промовляючи з південного міста Джалалабад пан Бакієв сказав, що він готовий провадити переговори з главою тимчасового уряду Розою Отунбаєвою.

Раніше тимчасовий уряд скасував його президентський імунітет і сказав, що його затримують, якщо він сам не віддасть себе в руки правосуддю до кінця дня.

Нова влада Киргизстану обіцяє розслідувати злочинну діяльність президента і його оточення, а суд у столиці Бішкеку у вівторок видав ордери на арешт самого пана Бакієва, його брата Жаниша, який раніше очолював службу охорони президента, його старшого сина Марата, екс-міністра оборони Бакита Калиєва та інших представників колишньої влади. Заступник прем"єра тимчасового уряду Алмаз Атамбаєв сказав, що коли екс-президент відмовиться здатися добровільно, спецпідрозділи готові здійснити операцію з його арешту.

"Операція провадиться, чи радше підготовка до операції триває, але залишається одне питання, і вони це чудово усвідомлюють. Розумієте, ці люди не мають ані честі, ані сумління, і ховаються за спинами людей, своїх односельців. Помешкання Бакієва знаходиться у центрі села, довкола живуть кілька тисяч людей. Ми не можемо допустити, щоби знову гинули безневинні люди. А Бакієв захопив із собою кілька мільйонів доларів вкрадених грошей, щоби підкупити людей. Але ми сподіваємося, що операцію вдасться здійснити без кровопролиття."

Сам Курманбек Бакієв раніше попереджав, що будь-які спроби здійснити проти нього силову операцію призведе до громадянської війни і висловив готовність піти на переговори з тимчасовим урядом, а також піти у відставку, якщо нова влада виконає низку умов, зокрема, забезпечить припинення насильства, роззброїть людей і зупинить мародерство, захоплення і перерозподіл власності. По-друге, екс-президент наполягає на гарантіях безпеки для нього і його родини. Керівник служби безпеки у перехідному уряді Кенешбек Дуйшебаєв заявив, що нова влада готова надати такі гарантії, хоча не сказав, чи поширюються вони на брата президента і його молодшого сина Максима, яких найбільше звинувачують у фінансових зловживаннях. Сам пан Бакієв наполягає, що буде готовий відповідати за помилки сина перед народом, якщо незалежні слідчі доведуть його провину.

"Я тепер думаю, що можливо це було моєю помилкою призначити мого сина керівником Центральної агенції з питань розвитку, інвестицій та інновацій. Але чому я це зробив? У цього хлопця був талант і бізнесовий хист відтоді, як він ще був школярем. То ж скажіть мені, любі друзі і рідні, що у цьому поганого?"