В Україні знову "залякування журналістів"

Міжнародна організація «Репортери без кордонів» заявляє про погіршення стану свободи слова в Україні після приходу нової влади в Україні.

Image caption «Репортери без кордонів» підтримують листа журналістів телекомпанії ТВі до Віктора Януковича з вимогою припинити втручання у роботу мас-медіа з боку СБУ.

«В останні три місяці відбулось серйозне повернення до залякування та фізичних нападів на журналістів, а також перевищення повноважень щодо мас-медіа», - зазначає організація.

«Репортери без кордонів» підтримують відкритого листа, який надіслали сімнадцять журналістів телекомпанії ТВі до Віктора Януковича з вимогою припинити втручання у роботу мас-медіа з боку СБУ. Журналісти ТВі поскаржились на переслідування СБУ та звинуватили цю установу у захисті особистих і бізнесових інтересів голови СБУ Валерія Хорошковського.

«Репортери без кордонів» говорять, що президент Віктор Янукович має «пояснити свою політику стосовно мас-медіа».

Занепокоєння в організації також викликає рішення глави держави ліквідувати Національну комісію з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі при президентові України. «Репортери без кордонів» закликають президента підтримувати свободу слова, яка передбачена українською Конституцією та численними договорами і конвенціями, підписаними Україною.

«Президент повинен змінити своє ставлення до медіа і відновити тенденцію кількох останніх років щодо зростання свободи слова», - ідеться у заяві організації.

Як зазначають «Репортери без кордонів», за останні дні в Україні було зафіксовано декілька випадків арештів і нападів на журналістів. Так, директора газети «Експрес» (Львів) було затримано у його будинку вранці 12 квітня особами у цивільному одязі, які назвали себе міліціонерами. Коли ж журналісти цієї газети прибули на місце події, показали свої журналістські посвідчення і попросили пояснити причини затримання, міліціонери побили їх та розбили редакційну камеру.

«Репортери без кордонів» шоковані фізичним нападом на Бориса Брагінського, журналіста “9 каналу” Дніпропетровська. Його побив невідомий біля приміщення телеканалу 12 квітня. Журналіст переконаний, що напад пов’язаний з його професійною діяльністю.

Проти знімальної групи «Нового каналу», а також журналістів Андрія Мохника з газети «Свобода» й Ігоря Мірошниченка з телекомпанії «Поверхность», правоохоронці використали фізичну силу під час прес-конференції в Українському домі 8 квітня, нагадують “Репортери без кордонів”.

Того ж дня начальник головного управління житлового господарства КМДА Володимир Стороженко вирвав із рук мікрофон у кореспондента телеканалу СТБ Сергія Андрушка, а потім викинув обладнання у смітник.

Дані спільного дослідження Інституту масової інформації та фонду «Демократичні ініціативи» показують, що у 2009 році практично зупинився розвиток українських ЗМІ у напрямку посилення контролю за представниками влади з точки зору суспільних інтересів.

«На 19-му році незалежності в Україні все ще зберігається достатньо велика кількість державних та комунальних ЗМІ, а держава в особі конкретних посадових осіб досі не може позбутися радянських звичок контролювати їхню редакційну політику, а власниками-олігархами ЗМІ розглядаються як інструменти політичного впливу», - заявляє керівник фонду Ірина Бекешкіна.

Вона зауважила, що відсутність суспільного телерадіомовлення не дає можливості демонструвати зразки якісної та соціально відповідальної журналістики. Ірина Бекешкіна вважає, що така ситуація може призвести до вимивання професійних кадрів і врешті журналістика, як така, може припинити своє існування.

Президент Віктор Янукович має намір зустрітися з журналістами, які зазнали нападів від осіб, що назвали себе міліціонерами.

"Таку зустріч президент проведе у рамках свого візиту до Львова найближчим часом", - повідомила заступник глави адміністрації президента Ганна Герман.

Також пані Герман зазначила, що функції Національної комісії з утвердження свободи слова передані Громадській гуманітарній раді, яка створена при президентові.

Раніше президент Віктор Янукович прокоментував звернення до нього колективу українського телеканалу ТВi.

«Я завжди відстоював принципи свободи слова, і робитиму це й надалі. Підтвердженням цьому є те, що ми готові віддати комітет (комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформації)», - сказав президент.

Новини на цю ж тему