Козацькі корені нової зірки британської політики

Нік Клегг стрімко знісся на вершину популярності після теледебатів. Британська преса вишукує будь-які подробиці особистого життя й попередніх висловлювань Клегга
Image caption Нік Клегг стрімко знісся на вершину популярності після теледебатів. Британська преса вишукує будь-які подробиці особистого життя й попередніх висловлювань Клегга

У Британії вже тиждень усі говорять про лідера ліберально-демократичної партії Ніка Клеґґа. Його виступ на перших в історії країни передвиборчих теледебатах викликав фурор, а його рейтинг стрімко зріс.

Британцям набридло домінування упродовж кількох останніх десятиліть консерваторів та лейбористів. Це озне з пояснень популярності лідера ліберал-демократів. Він ближчий до народу, ніж його опоненти, кажуть інші. Але, як з’ясувалося, Нік Клеґґ, який звертається до виборців простою мовою, має, можливо, аристократичне походження.

Російська газета Ізвестія, а також і британська Гардіан, пишуть, що предком Ніка Клеґґа по батьковій лінії є Ігнатій Закревський - відомий діяч у царській Росії кінця XIX-початку XX століття. Рід Закревських бере свій початок ще від козацьких часів. На Полтавщині у селі Березова Рудка зберігся маєток Закревських, на який як жартома пише Гардіан, тепер теоретично може претендувати Нік Клеґґ.

Маєток Закревських відомий ще й тим, що тут бував Тарас Шевченко. Як виглядає, українського поета та британського політика може пов'язувати не тільки маєток у Березовій рудці, а й прізвище Енгельгардт. Так звали поміщика, якому належав молодий кріпак Шевченко; з роду Енгельгардтів походить і одна з прабабусь Ніка Клеґґа.

Про це Богдан Цюпин розмовляв з Валентиною Гончар, директором музею у селі Березова Рудка, що поблизу Пирятина на Полтавщині.

Бі-Бі-Сі: Чи чули ви щось про лідера британських ліберал-демократів Ніка Клеґґа? Чи спостерігаєте ви за британськими виборами?

В. Гончар: Так, доводилося. Я навіть знаю, що він у даний час набрав 18% голосів.

Image caption Ігнатій Закревський, один із предків Ніка Клегга, служив послом Російської Імперії в Єгипті і навіть побудував у себе вдома в Березовій Рудці єгипетську піраміду

Бі-Бі-Сі: Зараз наразі йде тільки про опитування громадської думки. Голосування буде у травні. Але це один з дуже відомих політиків у країні. А в цих останніх повідомленнях ідеться про те, що Березова Рудка – село, звідки ви зараз говорите, - це родинне село шляхетського роду Закревських, із якого, власне, і походить Нік Клеґґ. Розкажіть нам більше про цих Закревських.

В. Гончар: Закревські в 1752 році придбали Березову Рудку у нащадків гетьмана Івана Скоропадського. І з 1752-го майже до передреволюційного часу вони проживали в Березовій Рудці. Вірніше, пройшли через Березову Рудку. Вони всі несли державну службу і жили в Петербурзі, а по виходу вже на відпочинок чи по закінченні цієї служби вони господарювали в Березовій Рудці. А так вона була їх літньою резиденцією. Засновник цієї династії Йосип Лук’янович Закревський був генеральним бунчужним Війська Запорізького, а дружина його Ганна була сестрою останнього гетьмана України Кирила Розумовського. Оце таке коріння цього роду.

Бі-Бі-Сі: Тобто дуже славне українське коріння. А, власне, поговорімо про село. Воно було засновано як частина маєтку Закревських чи воно має іншу історію?

В. Гончар: Воно було засновано у 1717 році гетьманом Лівобережної України Іваном Скоропадським. А Закревські проживали у нас більше 160 років, і через Березову Рудку пройшли п’ять їх поколінь.

Бі-Бі-Сі: І через цих п’ять поколінь вони все ж таки полишили Україну. Чому?

В. Гончар: Вони полишили Україну після революції 1917 року.

Бі-Бі-Сі: Тобто вони вважали, що для них майбутнього в Україні не було в той час?

В. Гончар: Не було. Ми ж знаємо зараз, що тоді з класу аристократії загинув кожен другий. Що ж вони могли чекати тут?

Бі-Бі-Сі: Скажіть, будь ласка, у зв’язку з тим, що тепер проводять зв’язок між британським лідером Ніком Клеґґом і Україною, чи ви би вважали, що він, можливо, мав би приїхати в Україну і поглянути на маєток своїх далеких предків на Полтавщині?

В. Гончар: Звичайно, ми б хотіли, щоб він приїхав. Але його батько вже був у нас.

Бі-Бі-Сі: Його батько був? Коли?

В. Гончар: Так, у 2004 році.

Бі-Бі-Сі: Цікаво! А як ви думаєте, що найцікавіше було би побачити відвідувачам і зокрема, наприклад, таким відвідувачам, про яких ми зараз ведемо мову?

В. Гончар: Будинок Закревських зберігся майже неушкодженим. Звичайно, за винятком деяких деталей. Залишилось парадне подвір’я Закревських, утворене трьома будовами. Два флігелі однотипних, у класичному стилі, і оцей будинок, де проживали самі господарі, збудований у 1838 році. І перший їх будинок ще зберігся. Він збудований ще в кінці XVIII століття.

Бі-Бі-Сі: А що всередині будинку збереглося?

В. Гончар: У нас в цьому будинку з 1929 року працює сільськогосподарський технікум. І завдяки цьому будинок і зберігся. У нього був один єдиний господар, і тому він зберігся. Незважаючи на всі негаразди, знаходились якісь кошти на ремонт будинку хоча б усередині. А зараз, звичайно, ще зовнішній вигляд не зовсім гарний, але ж є спроби відремонтувати його. Ось у минулому році ми перекрили дах, наприклад, за допомогою одної з нащадків Закревських, яка проживає в Люксембурзі. Вона дала нам 12 тисяч євро на ремонт даху.

Бі-Бі-Сі: А внутрішньо? Чи можна зараз собі уявити, як у тому будинку жили люди? Чи якась частина меблів, може, збереглася?

В. Гончар: Меблі залишилися в музеї. Там є дзеркало, наприклад, в якому венеціанське скло, і горіхова оправа красивого ручного різьблення. Збереглися й крісла Любові Закревської, й садові лави, які стояли у Закревських в парку. Від них залишився парк 45 гектарів, він, звичайно, вже не такий, як був раніше, але ж він є. Навіть одна з альтанок парку збереглася. Вся садиба їхня була обнесена огорожею, і одна з альтанок в огорожі збереглася. По парку було ще чотири альтанки дуже красивих, але, нажаль, вони не збереглися. Лише фотографії залишились.