США не поспішають виводити ядерну зброю з Європи

Ядерна зброя

Міністри закордонних справ НАТО заявили, що не вдаватимуться до односторонніх кроків задля виведення американської ядерної зброї з території європейських країн-членів.

Деякі з двадцяти восьми країн-членів на чолі з Німеччиною намагаються порушити питання про щонайменше двісті одиниць ядерної зброї США, розміщеної у Європі.

На зустрічі в Естонії генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен сказав, що альянс має зберігати свою ядерну боєздатність, доки існують режими-парії та терористичні угруповання, які можуть становити ядерну загрозу.

"Нам потрібний стримувальний механізм, доки в світі є ядерна зброя. Одночасно нам потрібна система протиракетної оборони для захисту нашого населення на випадок, якщо ірраціональних елементів не стримає наша ядерна боєздатність. Можна сказати, що ми посилюємо колективну оборону наших територій і населення наявністю системи ядерного стримування. І на додаток до цього також - протиракетний щит".

Сполучені Штати відмовилися від дострокового виведення з Європи тактичної ядерної зброї і в обмін на скорочення свого арсеналу запропонували Росії відвести свою ядерну зброю від кордонів НАТО.

"Доки існує ядерна зброя, НАТО буде ядерним альянсом", - заявила американський держсекретар Хіларі Клінтон.

Ця позиція скоріше за все порадує колишні радянські республіки, які приєдналися до НАТО і вважають тактичну ядерну зброю важливим елементом стримування Росії.

Однак прихильники роззброєння вважають, що ця зброя є рудиментом Холодної війни, користь якої сумнівна, а небезпека, якщо уявити, що вона потрапить до рук терористів, доволі висока.

Росія, яка має 5400 одиниць ядерної зброї, з яких 2000 одиниць можуть бути розгорнуті, вказує на те, що хоча до радіусу дії цієї зброї і потрапляють європейські країни НАТО, вона, на відміну від американської, все таки перебуває на її власній території.

Москва хоче, щоб Вашингтон зробив перший крок і перебазував свою ядерну зброю з Європи до Америки.

Однак, як вказують фахівці, ці протиріччя не дуже впливають на американо-російські взаємини і не завадили двом країнам підписати новий договір, який передбачає скорочення обома сторонами стратегічних ядерних озброєнь приблизно на 30%.