Д.Креймер про ЧФ: далі реакція буде більш стурбованою

Расмусен і Клінтон на зустрічі міністрів НАТО у Таллінні
Image caption Расмусен і Клінтон на зустрічі міністрів НАТО у Таллінні

Держсекретар США Гіларі Клінтон, коментуючи угоду Віктора Януковича про подовження оренди для російського Чорноморського Флоту, сказала, що президенту Януковичу доводиться витримувати делікатний баланс у зовнішній політиці, беручи до уваги геополітичне положення України, і США з розумінням ставляться до цього.

Водночас, Девід Креймер старший аналітик фонду Маршала у Вашингтоні, колишній помічник Держсекретаря США, який відав питаннями України та Росії, сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що подальша реакція «буде більш стурбованою».

Пан Креймер назвав підписання харківських угод «значною подією».

Д. Креймер: Я вважаю, що це значна подія, яка призведе до значних дебатів всередині України про подовження терміну оренди російським флотом бази у Севастополі.

Схоже на те, що це подовження є ціною, яку Україна вимушена платити за зменшення ціни на газ. Президент Янукович мусить заощаджувати десь по 3 мільярди доларів на рік. Але вже зараз опозиційний лідер Юлія Тимошенко виступає проти цього, каже, що опозиція об'єднається довкола цього, бо мова йде про зраду української незалежності.

Бі-Бі-Сі: Це безумовно буде важливо для внутрішньої політики. Що змінюють ці події для зовнішніх спостерігачів за подіями в Україні і в цій частині світу?

Д. Креймер: Разом з цими повідомленнями нині надходили новини про те, що Україна та Росія просуваються до створення газотранспортного консорціуму про який мова тривала вже давно. Це разом з подовженням базування російського флоту на українській території, я вважаю, підвищить стурбованість на Заході.

Особливо після того, як пан Янукович здійснив візит до Вашингтона на саміт з питань ядерної безпеки, який переважно називають успішним. Але те, що він працює над подовженням російського базування у Севастополі ще на 25 років - це я думаю стурбує досить багатьох на заході.

Є також розуміння, що Україна потерпала від труднощів через вимушеність плати високих цін за російський газ. Проте таке вирішення проблеми будуть розглядати дуже пильно.

Бі-Бі-Сі: Ви сказали про стурбованість. Чому? Адже упродовж останніх років з західних столиць лунали твердження, що Захід зацікавлений у кращих взаєминах з Росією і зацікавлений у стабільності і передбачуваності в цій частині світу?

Д. Креймер: Немає жодних сумнівів у тому, що Захід хоче покращення у взаєминах України та Росії. За часів президентства Ющенка ті взаємини значно погіршилися.

Новий президент Янукович обіцяв покращити їх. Також є усвідомлення того, що Росія має можливості тиску на Україну, використовуючи ціни на енергію.

Але водночас, я вважаю, що були надії і очкування, що покращення взаємин з Росією не відбуватимуться за рахунок інтересів України. Також небажаними є кроки, які спричинятимуть серйозні суперечки і розколи всередині України.

Є питання щодо конституційності подовження оренди баз Чорноморського Флоту, бо досі українське законодавство передбачало заборону на базування іноземних військ за винятком баз російського флоту до 2017 року.

І, як я вже сказав, це викликає серйозні протистояння в Україні і заперечення з боку опозиції. І якщо повідомлення про трубопровідний консорціум підтвердяться, то це дасть підстави для стурбованості тим, що Росія братиме під свій контроль більшу частку економіки України, а це може загрожувати здатності України діяти незалежно.

Держсекретар Гіларі Клінтон вже назвала вчорашню домовленість намаганням президента Януковича балансувати у питаннях зовнішньої політики. Це перша реакція, але після розмірковувань я думаю, що подальша реакція буде більше стурбованою.

З паном Креймером розмовляв Богдан Цюпин.

Новини на цю ж тему