Кадирова пов'язують з убивством у Відні

Австрійська поліція пов'язала президента Чечні із вбивством одного з чеченських дисидентів у Відні минулого року.

Слідчі й обвинувачі кажуть, що мають непрямі докази того, що президент Рамзан Кадиров підтримував зв'язки з трьома чеченцями, підозрюваними у причетності до вбивства Умара Ісраїлова біля одного з віденських гастрономів в січні 2009 року.

Image caption Промосковський президент Чечні Рамзан Кадиров

Ті троє зараз перебувають під арештом в Австрії і очікують, доки їм буде офіційно пред'явлено звинувачення.

Правозахисні організації вже давно звинувачують чеченскього президента у веденні кампанії зі знищення його політичних опонентів вдома і за кордоном.

Однак докази і свідчення, що пов'язують президента Рамазана Кадирова з убивством Умара Ісраїлова у Відні, не є незаперечними.

Австрійські обвинувачі це визнають, але кажуть, що докази зводяться до того, що троє підозрюваних у вбивстві були тісно пов'язані з чеченським лідером і його командою.

Поліція має фото, на якому один із підозрюваних сидить на дивані поруч із паном Кадировим.

Віденське бюро з безпеки і боротьби з тероризмом дійшло висновку, до спочатку пана Ізраїлова хотіли викрасти, але він спробував втекти, і його застрелили.

"У доповіді дослівно сказано - "треба припустити, що викрадення було санкціоновано на найвищому рівні - в дужках - Кадировим", - заявив журналістам представник віденської прокуратури Герхард Ярош.

Слідчі також знають, що один із найближчих радників пана Кадирова побував в Австрії два місяці тому незадовго до вбивства і що його зустрічав в аеропорту один із тих чоловіків, який зараз перебуває у камері попереднього затримання.

Поліція також знайшла в автомобілі, у якому вбивці втікали з місця розстрілу Умара Ісраїлова, копію паспорта того самого радника.

27-річний пан Ісраїлов був колишнім охоронцем чеченського президента.

Після втечі з Чечні до Австрії пан Ісраїлов запевняв, що був свідком того, як президент Кадиров особисто брав участь у тортурах.

Звинувачення на адресу чеченського президента лунали також у зв'язку з убивствами братів Ямадаєвих, представників клану, який за деякими даними, перебуває в конфлікті з Кадировим.

Старшого з братів Ямадаєвих - Руслана - застрелили в Москві у вересні 2008 року.

Другого брата, Сулима, колишнього командувача укомплектованого чеченцями-контрактниками батальона "Восток" Мініоборони Росії, вбили в березні 2009 року в Дубаї.

Речник пана Кадирова категорично відкинув всі звинувачення на його адресу.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі він сказав, що це міжнародна кампанія, що має на меті заплямувати ім'я чеченського президента.

"Все це сфабриковнаі, безпідставні звинувачення, які не підтверджені жодними фактами", - додав офіційний представник президента Чечні Алві Карімов.

Image caption Президент Кадиров категорично відкидає звинувачення на свою адресу

Арешти підозрюваних

Через два тижні після вбивства австрійська поліція провела рейди в різних районах Австрії і заарештувала сімох підозрюваних.

За словами Герхарда Яроша, зараз під арештом знаходяться троє, один із них - Отто К., на мобільному телефоні якого знайшли його фото з Кадировим.

Саме його вважають організатором всієї операції. Поліція стверджує, що знає ім'я людини, яка стріляла в Ісраїлова, але він після вбивства втік.

"Є ознаки того, що він перебуває в Росії, але ми в цьому не впевнені", сказав пан Ярош.

Австрійські ЗМІ критикували правоохоронні органи країни за нездатність захистити тих, хто шукає прихистку в Австрії, в тому числі чеченців.

Преса пише, що двох чеченців, які допомагали поліції в розслідуванні вбивства Ісраїлова, самих убили.

Умар Ісраїлов не раз просив у властей надати йому охорону з липня 2008 року.

Він був головним свідком у розслідуваній в Австрії справі про причетність Кадирова до тортур.

Ісраїлов попросив в Австрії політичний притулок і жив там з дружиною і дітьми з 2006 року.

В тому самому році він звернувся до Європейського суду з прав людини зі скаргою на дії чеченських властей.