Останнє поновлення: Середа, 28 квітень, 2010 p., 15:54 GMT 18:54 за Києвом

Росія публікує "Катинські" архіви

документ

Фрагмент доповідної записки Берії

З наказу президента Росії Медвєдєва державний архів оприлюдним в інтернеті раніше засекречені документи, пов'язані з масовими розстрілами польських полонених радянським НКВД 1940 року в Катині.

Державний архів Росії каже, що досі оригінали документів з так званого "пакету No.1" були доступні лише для дослідників.

Радянський Союз упродовж кількох десятиліть заперечував свою причетність до масових розстрілів.

Ці документи були розсекречені щойно 1992 року, і тодішній російський президент Борис Єльцин передав їхні копії представникам Польщі.

Сім документів, вміщених на інтернет-сторінці федеральної служби Росархів, включають доповідну записку Лаврентія Берії Йосипу Сталіну з рекомендацією застосувати щодо польських полонених "вищу міру покарання - розстріл".

Символічний жест

2005 року текстові і факсимільні версії тих документів були вміщені на спеціальному вебсайті, присвяченому катинській трагедії. Але як наголосив директор Росархіву, електронні образи документів на державному ресурсі публікуються вперше.

Відносини між Польщею і Росією стали ближчими від часу загибелі в авіакатастрофі під Смоленськом польського президента Качинського. Допомога Росії в розслідуванні трагедії, яка сталася на місці розстрілів польських офіцерів 70 років тому, а також виливи співчуття з боку російської влади і простих росіян викликали хвилю вдячності в суспільстві Польщі.

Беручи до уваги те, що історики і дослідники вже мали доступ до цих документів, оглядачі вказують на передовсім символічну природу цього жесту.

Повідомляють, що після публікації "катинських" документів інтернет сторінку Росархіву відвідали майже 2 мільйони користувачів.

В інтерв'ю Російській службі Бі-Бі-Сі минулого місяця відомий польський кінорежисер Анджей Вайда розповів про його фільм "Катинь" - і те, як комуністична влада повоєнної Польщі приховувала правду про розстріли.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS