Янукович як двигун Лукашенка в Європу

Віктор Янукович та Аляксандр Лукашенка. Фото УНІАН
Image caption Віктор Янукович та Аляксандр Лукашенка. Фото УНІАН

Президент України Віктор Янукович відвідав у четвер із одноденним офіційним візитом свою "історичну батьківщину” – Білорусь. Основним пунктом його візиту стали перемови із його білоруським колегою Аляксандром Лукашенком.

Із вуст пана Януковича у Мінську пролунало кілька фраз, яки можна сприйняти як його бажання продовжити ролю європеїзатора Білорусі та посередника у діалогу з Європою, яку донедавна виконував Віктор Ющенко.

По-доброму

Після тривалих переговорів з президентом Білорусі, які у різних форматах загалом тривали понад сім годин, президент України Віктор Янукович зробив кілька приємних для офіційного Мінська заяв. Зокрема він сказав, що Україна підтримає проект постачання до Білорусі нафти з Венесуели і буде брати в ньому участь як транзитна держава, і навіть хотіла б взяти участь у нафтовому бізнесі Білорусі у Венесуелі.

Крім цього, Віктор Янукович висловив переконання, що Білорусь невдовзі стане членом Ради Європи, або принаймні отримає статус спеціально запрошеного па Парламентській Асамблеї Ради Європи.

"Україна у 2011 році буде головувати у Раді Європи. Таким чином у нас відкриваються нові можливості. Відкриття європейських ринків – це питання також дуже цікаве і дуже потрібне нашим економікам".

Тут варто згадати, що в той же час Парламентська Асамблея Раді Європи позапланово розглядала питання взаємин з Білоруссю в зв’язку з покаранням там смертю двох засуджених, утиском преси та національних меншин – насамперед польської.

Пан Янукович також зауважив: "Я знаю, що ви багато зробили, щоб наблизити білоруське законодавство до європейських стандартів, Білорусь послідовно йде цим шляхом". Ці слова у Мінську сприйняли як бажання президента Януковича продовжити освоєну за часів правління Віктора Ющенка роль України як посередника для діалогу Білорусі та Євросоюзу.

Image caption Багато аналітиків вважали одним із зовнішніх пріоритетів колишнього президента Ющенка залучення Білорусі до європейської спільноти

Білоруський баланс

Аналітики кажуть, що, можливо, це потрібно пану Януковичу, щоб збалансувати його проросійські дії.

Так вважає, зокрема, білоруський політолог Аляксандр Класковський, який каже, що в сьогоднішніх словах українського президента багато піару, який пан Янукович вимушений робити після його кроків у бік Москви:

"Янукович підкреслює, що європейський вектор все-таки залишається важливим орієнтиром для України. І це такий месидж, в тому числі і білоруському керівництву. А воно зараз трошки нервується, бо відчуває в особі Януковича конкурента в боротьбі за преференції з Москви”.

Третій - зайвий?

Президент Лукашенка на риторику Януковича про демократичні свободи та європейські цінності особливо не відреагував, для нього був важливий інший контекст взаємин із Україною:

"Дехто напружується з нагоди наших взаємин. Я думаю, що викажу нашу спільну позицію, що ми не збираємося дружити проти когось. Білорусь абсолютно не хотіла займатися якимись геостратегічними проблемами”.

Спостерігачі зрозуміли у цих словах пана Лукашенка натяки на Росію. Сьогодні, коли відносини Росії і України стрімко покращуються, пан Лукашенко почуває себе обділеним. Його явно не прагнуть запрошувати в якості "третього". З керівництвом Росії відносини у Мінська дуже ускладнені, особливо після того, як Лукашенко дозволив втекти до Білорусі екс-президенту Киргизстану Курманбеку Бакієву та зробити там ряд політичних заяв, в тому числі антиросійських.

Стабільність по-батьківськи

У цій ситуації Лукашенко хоче бачити в новому лідері України як економічного партнера, так і політичного союзника.

На погляд російського експерта Марка Урнова, тут Лукашенка проявляє у черговий раз свої якості як людини балансу, яка стурбована збереженням власної влади. А для цього йому потрібно підтримувати відносини з сусідами.

Марк Урнов каже: "Зараз відносини з Росією напружені, значить, треба зміцнити відносини з Україною, яка зближується з Росією, і через неї мати деякий вплив на Москву. Одночасно будуть продовжуватися контакти із Заходом. Лукашенко бачить зараз в Україні якогось покровителя”.

І Марк Урнов, і інші політологи у Москві та Мінську переконані в неможливості співпраці України та Білорусі проти Росії. Це було вірогідно за часів президентства Ющенка, а після того як Україна зробила прорив на російському напрямку, і отримала за подовження базування Чорноморського флоту знижку на газ в багато мільярдів доларів, це виключено, вважають вони.