Експерти подали нову стратегію НАТО

Мадлен Олбрайт
Image caption Мадлен Олбрайт очолює групу експертів

Група експертів на чолі з колишнім Держсекретарем США Мадлен Олбрайт твердить, що НАТО постало перед новими загрозами і повинно стати гнучкішим, аби їх подолати.

Звіт, підготовлений групою експертів на чолі з пані Олбрайт, був оприлюднений під час засідання Північноатлантичної ради у Брюсселі, і має стати базою для дебатів, в результаті яких має бути розроблена нова стратегія НАТО на наступні 10 років.

У проекті нової стратегії НАТО йдеться, що Альянс має перемогти у війні в Афганістані, розширити стосунки з Росією, нейтралізувати загрозу з боку іранських ракет і забезпечити безпеку 28 країн-членів.

Критерії членства - незмінні

Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен сказав, що політика НАТО стосовно України залишається незмінною і, що якщо Україна і Грузія «цього захочуть, і якщо досягнуть необхідних критеріїв», то вони «будуть членами НАТО».

Пан Расмуссен додав, що нова українська влада заявила, що продовжуватиме співпрацію з НАТО в рамках комісії Україна-НАТО.

Генеральний Секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен має подати нову концепцію стратегії НАТО на розгляд під час наступного саміту Альянсу у листопаді у Лісабоні.

Нові загрози

Пані Олбрайт каже, що НАТО повинно покращити свої операції з швидкого реагування і покращити захист своїх членів від кібернетичних нападів та екстремізму.

Пані Олбрайт також заявила, що НАТО треба зменшити бюрократію, і спрямувати більше грошей на військові операції за рахунок інших заощаджень.

Група пані Олбрайт упродовж 9 місяців готувала свої висновки про те, як далі має розвиватися НАТО.

Кореспондент Бі-Бі-Сі з питань безпеки каже, що у звіті зауважується, що від часу перегляду останньої стратегії НАТО світ значно змінився.

Автори звіту застерігають, що лідери НАТО повинні підкреслити свій внесок в безпеку і стабільність, або ж організація ризикує зменшенням фінансової підтримки.

Балансувати складно

Підкресливши складність балансування політики Альянсу у стосунках з Росією, звіт рекомендує розширення стосунків з Росією, водночас запевняючи союзників, що їхні інтереси будуть захищені.

У звіті мовиться, що після того як НАТО прийняло нових членів з Центральної і Східної Європи, деякі з них мають відмінні від традиційних союзників, таких як Британія, уявлення про безпеку.

Тим часом незалежний інститут в Лондоні Центр Європейських Реформ оприлюднив свою доповідь, в якій твердить, що НАТО ігнорує стурбованість безпекою в країнах Центральної і Східної Європи.

Автори доповіді застерігають, що якщо НАТО й надалі не звертатиме увагу на побоювання тих країн, то вони не захочуть брати участь в операціях НАТО за межами Європи.