Західні експерти: заяви Медведєва про ОДКБ 'туманні'

Західні оглядачі називають "туманними" пропозиції російського президента Медведєва про приєднання України до Організації Договору про колективну безпеку.

Напередодні президент Янукович заявив, що на сьогодні створено всі передумови для набуття державою позаблокового статусу. Він також вкотре підкреслив, що підтримує ініціативу Росії про необхідність створення нової системи безпеки в Європі.

У спільній заяві двох президентів мовиться, що Росія і Україні підтримують "будівництво гармонійного світопорядку...частиною якого має стати єдиний простір безпеки і стабільності від Ванкувера до Владивостока".

Про що йдеться у новій ініціативі Кремля і яка в цій архітектурі безпеки може бути роль України?

Вперше про нову ініціативу з безпеки Дмітрій Мєдвєдєв заговорив в червні 2008 року в Берліні. Після російсько-грузинської війни Кремль заявив, що все більше наполягає на перегляді концепції безпеки, на якій базується НАТО. Втім, сутність російських пропозицій оглядачі називають досить суперечливими. Зокрема, йдеться про те, аби не дозволяти, щоб розвиток військових союзів відбувався за рахунок безпеки інших держав.

Оглядачі на Заході зауважують, що намагання Москви применшити роль військових альянсів націлені на НАТО і його можливе розширення на Схід, що Москва вважає загрозою власній безпеці. Таку оцінку розширенню Альянсу російський президент надав і в Києві.

Деякі оглядачі кажуть, що через останнє різке зближення відносин Україна надає Москві можливість провести бликавичну спецоперацію - через економічне поглиблення зв'язків з Україною, мовляв, Росія реалізовує власні геостратегічні інтереси, і найперше - стримання розширення НАТО на Схід.

Голова відомого своєю неоконсервативною позицією центру військово-політичного аналізу "Хадсон Інститут" у Вашингтоні Річард Вайтз критикує Київ за "дисбаланс" у зовнішніх відносинах.

"Це не є збалансована зовнішня політика у сенсі, коли Україна поводить себе як незалежний гравець, це більше попередній погляд на світ, який Україна реалізовує, маючи дуже близьку співпрацю з Росією. Але неможливо не розуміти, зокрема, що такий дисбаланс має наслідки. Зокрема, подовження терміну перебування Чорноморського флоту Росії в Криму фактично унеможливлює вступ України до НАТО".

Водночас за словами експерта університетуту Роуд Айленда Ніколая Петро, саме у новому підході до архітектури безпеки, зокрема від Атлантики до Владівостока, - роль України може бути більш активною і впливовою, ніж перспективи вступу до НАТО.

Ще на початку квітня голова МЗС Костянтин Грищенко заявив, що питання членства України в НАТО не стоїть, за його словами, хоча б тому, що більшість громадян не підтримують такий курс. За словами міністра, у нинішній ситуації треба будувати систему безпеки на основі зміцненні дружніх стосунків з сусідами, і працювати над створенням нової архітектури безпеки.

Експерт зі стратегічних комунікацій "Мета Едвайзері Груп" Агу Унделепп каже, що Україна має бути дуже обережною при ухваленні рішень, до якої системи з безпеки приєднуватися: "Зараз офіційно Росія може використовувати силу задля захисту співвітчизників - російськомовної меншини в іншій державі. Чи ми говоримо в цьому контексті про колишні радянські республіки, чи про НАТО і Європейський Союз? Думаю, відповідіь цілком зрозуміла. Йдеться здебільшого про Україну. Україна ж опиняється у дуже хиткому становищі, не маючи чітко визначених зовнішніх стратегічних цілей, а будувати безпеку шляхом лише гарантії дружніх відносин з іншої державою - я думаю, такий підхід є просто непрофесійним".

Колишній помічник Держсекретаря Девід Креймер, який працював в республіканській адміністрації Джорджа Буша, критикує нову адміністрацію демократа Обами за відхід від долучення до питань європейської безпеки. У статті в "Вашингтон Пост" Креймер також каже, що попереджав, що Обама реалізовуватиме політику "Спочатку Росія", а потім її сусіди. Втім, за словами експерта, ситуація виявилася ще гіршою: "Лише Росія".

Пан Креймер наголошує, що при всіх дискусіях щодо подальшої стратегії України в галузі безпеки не треба забувати й про захист демократичних здобутків України: "Я думаю, для США і Європи є надзвичайно важливим бути певними, що Україна не повертає назад від демократични досягнень І я сподваюся, що Сполучені Штати будуть надавати значної уваги розвитку демократії в Україні. Те, що лідери помаранчевої революції не виявились справжніми реформаторами, не применшує досягнень України за останні 5 років. Це і свобода преси, і демократизація суспільства. І проведення цих президентських виборів теж є свідченням демократичного розвитку".

Втім, відповідаючи на критику Креймера, експерт Херідж Фаундейшн Холі Дейл каже, що нова адмінстрація США має інші плани: "Президент Обама не дивиться на світ з євроцентристської точки зору, як це робили більшість американських президентів, оскільки Європа і США мають спільні надбання. Президент націлений на успіх - з питань Афганістану, Ірану, і на ті засоби, і також країни, які зможуть допомогти досягти цих успіхів для США. Питання цінностей турбує цю адміністрацію набагато менше".

Тим часом у НАТО твердять, що політика стосовно України залишається незмінною, і що якщо Україна і Грузія захочуть і досягнуть необхідних критеріїв, вони "будуть членами НАТО". Водночас розширення НАТО не є його першочерговою метою Альянсу, який якраз зараз працює над новою стратегією.. У проекті нового документу йдеться, що Альянс, перш за все, має перемогти у війні в Афганістані, розширити стосунки з Росією, нейтралізувати загрозу з боку іранських ракет і гарантувати безпеку вже існуючих країн-членів.