Скільки бразильців копає український м'яч?

Діти на вулицях Ріо-де-Жанейро мріють стати футболістами. Але чи гратимуть вони за рідні, бразильські клуби?
Image caption Діти на вулицях Ріо-де-Жанейро мріють стати футболістами. Але чи гратимуть вони за рідні, бразильські клуби?

У наступні кілька тижнів усі футбольні вболівальники будуть прикуті до екранів телевізорів.

Але жодна інша країна не стежитиме за подіями Чемпіонату світу у Південній Африці так, як Бразилія - оскільки саме вона прийматиме наступний чемпіонат. І хоча Бразилію усі добре знають як футбольну наддержаву, виявилося, що вона не здатна утримати вдома своїх найбільш яскравих зірок.

Про бразильців за кордоном і зокрема в Україні наш кореспондент Богдан Цюпин розмовляв із В’ячеславом Шарафутдіновим, спортивним футбольним оглядачем з Донецька, колишнім прес-секретарем футбольного клубу "Шахтар".

У цьому клубі завжди було чи не найбільше бразильців з усіх футбольних клубів. Але скільки їх загалом в Україні? Пан Шарафутдінов одразу й не зміг подати цифру.

В. Шарафутдінов: Що стосується України, то мабуть найбільше бразильців грають у донецькому "Шахтарі". І це придбання таке серйозне, тобто, ці хлопці вартували багато коштів. І вони дійсно грають непогано, хоча проблеми у "Шахтаря" з ними є.

Бі-Бі-Сі: Але ви не сказали, скільки їх саме…

В. Шарафутдінов: Я не рахував, але вся середня ланка складається з бразильців: Жадсон, Ілсіньйо, Фернандіньйо, зараз от Коста молодий, і Дуглас... Їх дуже багато, але я не готовий сказати, скільки…

Бі-Бі-Сі: Лунає як півкоманди! Чи нема півкоманди?

В. Шарафутдінов: Так-так, я гадаю, якщо б не ліміт, який існує зараз в Україні - навколо якого зараз багато розмов, - то можна було б чекати, що у складі команди буде 10 бразильців.

Бі-Бі-Сі: А що, власне, дають бразильці українському футболу і конкретно футбольному клубу "Шахтар"?

В. Шарафутдінов: "Шахтар" і його президент – амбіційні люди. Вони хотіли вигравати серйозно в Європі, непогано грати, і минулого року це вдалось – "Шахтар" виграв Кубок УЄФА. Якщо не брати якісних легіонерів, то щось такого виграти у Європі практично неможливо.

Бі-Бі-Сі: А чому саме з Бразилії? Чому, наприклад, не аргентинців, або не італійців чи французів?

В. Шарафутдінов: Мабуть, сподобалось. Колись "Шахтар" розпочинав з того, що брав футболістів з Нігерії. Був захисник такий Окоронкво, був нападник Агахова. Потім були представники інших країн, але, мабуть, сподобались бразильці - це знаменита футбольна нація. І мабуть, якісь симпатії є й у президента футбольного клуба "Шахтар", й у головного тренера команди пана Луческу.

Бі-Бі-Сі: У них є якійсь особливий стиль, відмінний, наприклад, від нігерійців?

В. Шарафутдінов: Вони швидше звикають до умов. Проблеми з акліматизацією були у нігерійських футболістів. У мене були непогані стосунки з футболістами, яких я називав, і у них дійсно були проблеми. Вони казали, що тут взимку дуже холодно, а влітку дуже спекотно. Навіть спекотніше, ніж у Нігерії. А бразильці якось швидше звикають. А ще там футбольна індустрія дуже на непоганому рівні, бо вкладаються гроші в футбольні школи по всій Бразилії.

Бі-Бі-Сі: Чим приваблює Україна бразильців?

В. Шарафутдінов: Бразильці бувають різні. Багато їх ("не першого ґатунку") можна зустріти, наприклад, в Азербайджані. Є ще такий від спорту, як міні-футбол. І ось збірна Азербайджану зі збірною України грала на Чемпіонаті Європи, і там з 10 хлопців, які виходили на поле, був голкіпер колишній, росіянин, і 9 бразильців, які стали громадянами Азербайджану. Навіщо це Азербайджану? І те, що нашим українським хлопцям важко перебувати у складі таких команд, – це зрозуміло. Але я, наприклад, не розумію, я – людина, яка багато років слідкує за футболом. Наприклад, іде матч "вищого ґатунку" - грають англійська ославлена команда "Арсенал" та італійська "Інтер", і може статися така ситуація, що в англійській команді на полі жодного англійця, а в італійській – жодного італійця.

Бі-Бі-Сі: Ну, це було би дуже сумно! А ось скажіть, будь ласка, чи не ставлять таких запитань, наприклад, власникам футбольного клубу "Шахтар"? Можливо, замість того, щоб витрачати великі гроші на купівлю гравців чи в Африці чи в Бразилії, краще ті гроші вкласти у виховання футбольних талантів України? Чи це були би вигідні інвестиції, на вашу думку?

В. Шарафутдінов: Я непогано знайомий з академією футбольного клубу "Шахтар", де з 8 до 17 років навчаються хлопці, яких збирають з усієї України. Ці хлопці починали грати за межами Донецької області. Тобто, гравці найкращі з України, з найкращих шкіл "Шахтаря" і "Динамо" . І там, і там мільйони вкладаються у цих дітей. Але щоб футболіст навчився грати, треба йому довіряти, навіть якщо він помиляється, навіть якщо, можливо, десь команда програла. Але, з іншого боку, є задачі, треба вигравати. І тому тренерові краще працювати з бразильцями. Вони більш для нього підходять, тому що вони більш технічні, на його думку. Він не думає про майбутнє, він думає про свою кар’єру. І, мабуть, йому треба виконувати задачу, яка зараз стоїть перед ним, а не потім. І таких тренерів, на жаль, дуже багато.