В Киргизстані - третій день насильства

Киргизьким військам дозволено стріляти з метою захисту цивільних та самозахисту
Image caption Киргизьким військам дозволено стріляти з метою захисту цивільних та самозахисту

У Киргизстані третій день триває міжетнічне насильство. Загинуло понад 100 людей, десятки тисяч етнічних узбеків втекли в сусідній Узбекистан.

Перехідний уряд Киргизстану дав силам спецпризначення дозвіл стріляти на враження у спробах зупинити насльство.

Він також оголосив часткову мобілізацію армії, щоб боротися з "деструктивними силами та кримінальними елементами". Всі військовозобов'язані мають з'явитися за місцем призову в неділю.

Очевидці кажуть, що етнічні киргизи стріляють в етнічних узбеків і палять будинки. Кореспондент Бі-Бі-Сі в місті Ош передає, що чує сильну стрілянину.

Етнічні узбеки намагаються втекти від банд, які, за їхніми словами, складаються з етнічних киргизів, у південному місті Ош.

Майже 1000 людей також отримали поранення в найгіршому протистоянні, відколи президента Курманбека Бакієва було скинуто з посади у квітні.

Росія каже, що не планує втручатися, попри прохання Киргизстану. У суботу голова перехідного уряду Роза Отунбаєва спрямувала президенту Росії Дмитрію Медведєву листа з проханням про допомогу. Повідомляють про прохання навести порядок і з боку узбецької та киргизької громад.

Проте речниця президента Росії заявила, що пан Медведєв вважає безпорядки в Киргизстані внутрішнім конфліктом і не бачить причин для введення військ у ту країну.

У Киргизстані військові бази мають США і Росія.

В суботу Роза Отунбаєва заявила, що Киргизстан відкрив кордони в бік Узбекистану, щоб етнічні узбеки могли туди тікати, і Ташкент поставився до рішення з розумінням.

Image caption Етнічні узбеки почали переходити кордон до Узбекистану, аби уникнути насильства

Як каже кореспондент Бі-Бі-Сі Райхан Демитріє, без міжнародної допомоги перехідній владі Киргизстану може бути складно відновити контроль над ситуацією.

На півдні Киргизстану, колишньої радянської середньоазійської республіки з населенням 5,5 млн., живе майже мільйон етнічних узбеків.

Міжетнічні сутички почалися в місті Ош у ніч із четверга на п'ятницю. За повідомленнями, банди спалили цілі квартали житлових будинків, магазини і базари, на вулицях триває мародерство.

Останній спалах насильства став найбільшим викликом для нового уряду.

Декрет перехідного уряду дав повноваження силам безпеки стріляти на враження в Ошській та Джалал-Абадській областях. Право стріляти на смерть дозволене в районах, де запроваджено надзвичайний стан, з метою захисту цивільних та самозахисту, або в разі масових збройних нападів, каже указ.