ООН: біженцям треба "гуманітарний коридор"

біженці
Image caption Тисячам біженців потрібна термінова допомога

Чільний представник ООН заявив, що Киргизстан повинен відкрити коридор для постачання гуманітарної допомоги жертвам етнічного насильства між киргизами та узбеками.

Заступник генерального секретаря ООН Линн Паско каже, що потрібно також надати допомогу Узбекистану, аби та країна могла впоратися з напливом біженців.

За даними киргизьких урядових джерел, унаслідок насильства, що спалахнуло в ніч на п'ятницю в киргизькому місті Ош і перекинулося згодом на місто Джалалабад, загинули 170 людей.

Багато тисяч узбеків уже втекли з Киргизстану, але ще десятки тисяч скупчилися на киргизько-узбецькому кордоні.

Кореспондентка Бі-Бі-Сі в місті Ош Рейхан Демитріє повідомила, що вночі тривали сутички і зараз важко сказати, коли насильству настане кінець.

Тимчасовий уряд Киргизстану, який прийшов до влади після повалення попередньої адміністрації внаслідок серії насильницьких вуличних протестів, звинуватив у міжетнічному насильстві прихильників скинутого президента Курманбека Бакієва.

Сам пан Бакієв, який живе у вигнанні в Білорусі, заперечує причетність до підбурювання до насильства своїх прихильників.

Скоординовані дії

Заступник генерального секретаря ООН звітував про ситуацію в Киргизстані перед Радою Безпеки ООН. Він закликав до негайних і скоординованих дій міжнародної спільноти, щоби припинити насильство і допомогти біженцям.

Линн Паско: "Серйозну стурбованість викликає також доля біженців - чи можуть вони перейти кордон. Ми намагаємося допомогти на місцях, щоб додаткові біженці не стали надмірним тягарем."

Згідно з повідомленнями, Узбекистан планував закрити кордон з Киргизстаном після напливу приблизно 80 000 біженців із сусідньої країни.

Image caption Ситуація на кордоні

Свідки в містах Ош і Джалалабад розповідають про те, що там спалені цілі житлові квартали, крамниці і базари, а на вулицях лежать тіла вбитих.

Узбецькі біженці розповіли, що в місті Ош по цивільних мешканцях спочатку стріляли з бронемашн, які розчищали дорогу для банд мародерів.

Етнічні узбеки складають приблизно 15% населення Киргизстану, яке нараховує 5,5 мільйона.

Експерти ООН назвали ситуацію в Цетральній Азії потенційно вибуховою. ООН побоюється, що спалах насильства в Киргизстані, найгірший у регіоні від часу розпаду СРСР, може перекинутися на інші країни зі строкатим етнічним складом.