Росія ставить газовий ультиматум Мінську

Газпром
Image caption Білорусь має платити більше, вважає "Газпром"

Влада Росії виділила "союзній" Білорусі п'ять днів на те, щоби подати схему погашення заборгованості за постачання газу перед "Газпромом". В іншому разі росіяни погрожуть скоротити обсяги газопостачань.

Заяву відповідного змісту зробив президент Росії Дмітрій Мєдвєдєв на зустрічі з головою "Газпрому" Алексєєм Міллером у вівторок. Він назвав і суму заборгованості: від початку року Білорусь заборгувала державній російській компанії 200 мільйонів доларів.

Сума заборгованості зростає, бо як каже голова "Газпрому", Білорусь і далі розраховується за російські газопостачання на основі минулорічної ціни. Згідно з розрахунками російського монополіста, якщо Мінськ не перейде на нові вищі ціни, то до кінця року заборгованість Білорусі за газ може зрости до 1,5 мільярда доларів.

Президент Росії повідомив, що обговорював тему білоруських газових боргів з керівником Білорусі Аляксандром Лукашенком, який назвав причиною зростання заборгованості складну фінансово-економічну ситуацію в країні.

Але, як зазначив Дмітрій Мєдвєдєв, він не вважає це пояснення достатнім: "Мушу чесно визнати, що усім зараз важко: і в нас свої проблеми, і в "Газпрому" багато проблем, тому, на жаль, це недостатнє пояснення".

Задля тиску на Мінськ голова "Газпрому" А.Міллєр запропонував скоротити постачання газу до Білорусі в обсягах, співвимірних заборгованості. Російський президент схвалив цю пропозицію, надавши Білорусі п'ятиденний крайній термін.

Дмітрій Мєдвєдєв заявив, що в разі, як заборгованість не буде погашено, то Росія вдасться щодо Білорусі і до інших кроків. Він не уточнив, про що саме ідеться.

Міжнародні оглядачі зазначають, що загроза зупинити енергопостачання є одним із вагомих знарядь зовнішньої політики Москви щодо сусідніх держав.

Минулого місяця президент Білорусі заявив, що готовий віддати Росії контроль над газотранспортною системою країни в обмін на дешевший російський газ.