Гончар: Москва не маскує бажання замінити Лукашенка

Мінськ не підписав угоду про митний союз із Росією. Відповідь із газом не забарилася
Image caption Мінськ не підписав угоду про митний союз із Росією. Відповідь із газом не забарилася

Президент Росії Дмітрій Медвєдєв поставив ультиматум Білорусі: якщо Мінськ не сплатить газовий борг у розмірі 200 мільйонів доларів протягом 5 днів, Москва вдасться до суворих заходів.

Не виключено скорочення обсягів постачання російського газу в Білорусь. Час ультиматуму збігає у понеділок, "Газпром" увімкнув таймер. Офіційний Мінськ поки що мовчить.

Експерт з енергетичних питань Михайло Гончар з Центру «НОМОС» в інтерв'ю УС Бі-Бі-Сі висловив думку, що суперечка між Білоруссю й Росією має як економічний, так і політичний аспект. Він також твердить, що Москва "не маскує своїх бажань змінити режим Лукашенка в Білорусії".

М. Гончар: Безперечно, що економічний компонент присутній, оскільки Білорусія сплачує минулорічну ціну за газ – 150 доларів за 1000 куб. метрів, а не розраховується за нинішньою ціною – 160 доларів по першому кварталу і 184 долара по другому кварталу. Тому, цілком зрозуміло, що набігає певний борг, який до кінця року, за деякими оцінками, може сягнути десь півмільярда доларів. Тому, як би економічна компонента є. Але знову ж таки – це позиція російської сторони. А позиція білоруської сторони полягає в тому, що в умовах коли Росія і Білорусія знаходяться в митному союзі, то ціна на енергетичний ресурс, який експортується з Росії до Білорусії, має бути на такому ж рівні, як і в Росії. І тому, Білорусія принципово не сплачує вищу ціну. Поза всяким сумнівом, що ця ситуація використана російською стороною і, як базис для тиску на білоруську сторону, і як своєрідний, вже відпрацьований сценарій, який можна коротко характеризувати – ціни, борги і їх конвертація в певні поступки.

Бі-Бі-Сі: Тобто, ви думаєте, що є якась конкретна справа, якесь конкретне завдання, яке саме зараз поставила собі Москва? Наприклад, чому зараз? Як правило, скажімо, україно-російські газові протистояння відбувалися взимку. А з Білорусією у Росії зараз, чому?

М. Гончар: Власно кажучи, це не означає, що не буде зимового сценарію. Можливо, зараз мова йде про те, що відпрацювання певного підготовчого сценарію, в якому частково щось буде відрегульовано, можливо, частково Білорусія погасить заборгованість, але знову ж таки об’єктивна білоруська сторона зараз невзмозі платити вищі ціни. В силу того, що бюджет Білорусії недоотримає достатньо серйозні форми з того джерела, яким вона традиційно користувалась. А саме, отримуючи безмитно російську нафту, переробляючи в нафтопродукт і експортуючи їх за світовими цінами.

Бі-Бі-Сі: Чому Білорусія і Росія, які політично такі близькі, не можуть цю проблему залагодити? Чому, наприклад, Росія не продає білоруським партнерам газ за такою ціною, яку платять російські клієнти?

М. Гончар: Власно кажучи, сам «Газпром» і Росія перебувають не в кращому фінансовому стані. І та схема, яка тривалий час, починаючи з 90-х років, використовувалась, і суть її полягала у тому, що Росія продавала газ Білорусії за преференційною ціною, і це була своєрідна плата за зовнішньополітичну лояльність і підтримка, яку надавала Білорусія російській політиці.

А тепер ситуація змінилась. І Росія не вважає за потрібне сплачувати Білорусії грішми, чи преференціями в ціні на газ за політичну солідарність Білорусії з Росією. Другий аспект полягає в тому, що Москва зараз особливо не маскує своїх бажань змінити режим Лукашенка в Білорусії. Тому, шлях тут дуже простий – створити такий своєрідний економічний зашморг, який з часом призведе цей режим до катастрофи, як це вважається в Москві.

Бі-Бі-Сі: Ну, це далекоглядне і серйозне передбачення чи політична гіпотеза. Але щодо теперішньої ситуації – чи має Білорусія у цій газовій суперечці такий потужний важіль, який мала Україна у подібних суперечках, як транзит?

М. Гончар: Я думаю, що білоруська сторона в нинішній ситуації навряд чи зможе використати якісь серйозні козирі. По-перше, поле для маневру залишилось дуже вузьким, і я не певен, що білоруське керівництво піде свідомо на конфлікт з Росією. Політична температура може підвищуватись, але, зрештою, конфліктна ситуація маловірогідна. Так, можливі відключення постачання газу. Але навряд чи Білорусія вдасться до якихось радикальних кроків, пов’язаних з припиненням транзиту. Оскільки навряд чи вона зможе адекватно донести свою ситуацію до європейських споживачів.

З паном Гончаром розмовляв Богдан Цюпин.