Медвєдєв наказав прикрутити газ Білорусі

Медвєдєв і Міллер
Image caption Росія погрожує скоротити постачання газу на 85%

Росія почала скорочувати постачання газу до Білорусі через суперечку щодо оплати. Президент Медвєдєв наказав Газпрому скоротити постачання газу у понеділок на 15%.

Він сказав, що скорочення сягне 85%, якщо Мінськ не почне сплачувати заборгованість.

У понеділок вибіг термін ультиматуму Росії, до якого Мінськ мав сплатити Газпрому 192 млн. доларів заборгованості.

Білорусь відмовляється платити вищу ціну за газ, мотивуючи це тим, що дві країни мають угоду про митний союз і ціна на газ має бути такою, як платять споживачі в Росії.

Газпром заявив, що компенсує газ для європейців, змінивши маршрут постачання газу через Україну.

Минулого тижня Газпрому заявив, що скоротить постачання газу до Білорусі на 85%.

Переговори між двома сторонами завершилися безрезультатно.

У понеділок пан Міллер повідомив, що Білорусь визнає борг, але пропонує розплатитися машинним обладнанням та іншими товарами.

Президент Медвєдєв заявив у відповідь, що "Газпром нічим не може приймати оплату за борг, ані пирогами, ані маслом, ані сиром."

Делегація Білорусі перебуває у Москві для переговорів.

Раніше Білорусь заперечувала, що заборгувала Росії гроші і твердила, що натомість Газпром винен гроші Мінську за транзит газу.

Президент Лукашенко намагається переконати Газпром, щоб для Мінська залишили минулорічну ціну на газ, мотивуючи це особливими стосунками між двома країнами.

"Для Росії Білорусь й інші держави – це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Білорусь для Росії – зовсім інша цінність… Ми дуже велику користь приносимо Росії, починаючи від виробництва і завершуючи обороною й іншими питаннями," - сказав президент Лукашенко в одному з інтерв'ю.

Лідери Білорусі також твердять, що Мінськ повинен отримувати газ від Росії за внутрішніми російськими цінами, бо дві країни створюють митний союз.

Раніше президент Білорусі Лукашенко заявляв, що готовий продати Газпрому контрольний пакет акцій підприємства Белтрансгаз, яке опікується транспортуванням газу. Наразі Росія володіє 50% акцій підприємства.

Експорт до Європи

Білоруські посадовці твердять, що скорочення постачання газу може вплинути на транзит газу до Європи.

Газпром заперечує і каже, що змінить маршрут, спрямовуючи газ через Україну.

Оглядачі кажуть, що після проблем з постачанням газу до Європи в результаті суперечки між Газпромом і Україною будь-які нові проблеми для європейців негативно позначаться на репутації Росії, як постачальника газу, на тлі падіння на попит на російський газ у Європі.

Однак, через Білорусь йде лише п’ята частина російського газового експорту до Європи, а решта – через Україну.

Крім того, влітку попит на газ набагато менший, ніж взимку, коли була криза з Україною.

Суперечка за ціну

Стосунки президента Лукашенка з лідерами Росії останніми роками погіршилися через питання торгівлі, включно з цінами на нафту й газ.

Президент Росії Медвєдєв заявив під час зустрічі з головою Газпрому Міллером раніше цього тижня, що Білорусь має розрахуватися за газ упродовж 5 днів.

Читати про причини газового конфлікту

Від початку року Білорусь заборгувала Росії майже 200 мільйонів доларів за газ через те, що платила 150 доларів за тисячу кубометрів, а не 169, як випливає з контракту.

Білорусь каже, що більше платити не може через економічну кризу.

За деякими даними, в середньому Білорусь платить 187 доларів за тисячу кубометрів газу і це є найнижчою ціною для клієнтів Газпрому.

Україна платить Газпрому за газ 234 долари за тисячу кубометрів газу.

Як каже наш кореспондент, раніше цього року Росія виграла так звану нафтову війну з Білоруссю, примусивши Мінськ погодитися на ринкові ціни нафти з урахуванням експортного мита.