Петреус - новий командувач в Афганістані

Президент Обама і генерал Петреус
Image caption Президент Обама і генерал Петреус

Президент Обама призначив новим командувачем іноземних сил в Афганістані одного з найвідоміших генералів США - Девіда Петреуса.

Призначення здійснено одразу по тому, як Барак Обама звільнив генерала Стенлі Маккристала за його критичні висловлювання на адресу адміністрації.

Генерала викликали до Білого дому для пояснень, але президент вирішив, що його твердження, висловлені в інтерв’ю журналу Роллінг Стоун, підривають довіру між військовим командуванням і керівництвом держави.

Оглядач Бі-Бі-Сі з питань безпеки каже, що генерал Петреус під час служби в Іраку започаткував багато елементів тієї стратегії, яку генерал Маккристал проводив в Афганістані.

Тимчасовим командувачем війська в Афганістані буде британський генерал Нік Паркер допоки призначення генерала Петреуса не затвердить Конгрес.

НАТО твердить, що зміна командувача не призведе до зміни нинішньої стратегії в Афганістані, спрямованої на боротьбу з повстанцями.

За словами президента Обами, сталася зміна штату, але не політики.

Афганські посадовці твердять, що сподіваються на співпрацю з новим командувачем Петреусом, але Талебан пообіцяв, що боротьба повстанців триватиме.

Генерал Петреус був архітектором політики надсилання додаткових військ до Іраку. Проте, його призначення відбулося на тлі найбільшого числа жертв у червні серед союзницького війська в Афганістані.

"Помилка" Маккристала

Image caption Генерал Маккристал визнав, що його інтерв'ю було помилкою

Генерал Маккристал швидко вибачився за статтю в журналі, яка має вийти друком у п'ятницю, заявивши, що "щиро перепрошує", і що стаття є помилкою.

Генерал Мак кристал у журнальному інтерв'ю на питання про віце-президента Джо Байдена сказав: "А це ще хто?"

А про Річарда Голбрука, спеціального представника США у справах Афганістану й Пакистану, заявив: "Ох, це ще один імейл від Голбрука? Я його й відкривати не хочу".

Стаття пише дещо критично і щодо президента Обаму. Коментуючи важливу зустріч в Овальному кабінеті з президентом рік тому, помічник генерала сказав, що це була "десятихвилинна зустріч для фотокореспондентів".

Кореспондент Бі-Бі-Сі в Афганістані каже, що серед афганських посадовців побутує переконання, що генерал Маккристал реально покращив ситуацію зі загибеллю цивільних афганців – з вини вояків коаліції під проводом США загинуло цього року на 44% менше людей.