Референдум у Киргизстані відбувся спокійно

У Киргизстані відбувся всенародний референдум щодо внесення змін до конституції два тижні по тому, як у містах Ош і Джалалабад в етнічних сутичках загинули сотні людей.

Рятуючися від насильства, 400 тисяч осіб залишили свої домівки.

Перехідний уряд стверджує, що насильство зумисно спровокували прихильники усунутого з посади президента Курманбека Бакієва, аби завадити волевиявленню народу.

Умови для референдуму і справді були далекі від ідеальних, однак попри це люди пішли на виборчі дільниці.

На півдні країни ситуація і далі залишається нетривкою.

На тлі руйнувань і спалених будинків навряд чи людям хотілося йти на дільниці. Але комендантську годину було скасовано, щоб узбеки і киргизи змогли віддати свої голоси.

У першу годину після відкриття виборчих дільниць активність виборців, за офіційними даними, становила 5 відсотків.

На 13:00 за місцевим часом проголосувало 26% виборців.

Згідно з виборчим законом країни, всі дільниці припинили роботу о 20:00 за місцевим часом.

За даними на 18:00, проголосувало 55,7% громадян.

Доволі високою була явка і серед трудових мігрантів за межами країни.

На ту годину в посольствах і консульствах проголосувало більше 47% громадян Киргизстану, які живуть або працюють за кордоном.

Як повідомило агентство АКИпрес, два колишні президенти Киргизстану Аскар Акаєв і Курманбек Бакієв, які проживають у Росії і Білорусі, відповідно, не виявили бажання прийти до посольств своєї країни і проголосувати.

На півдні країни дозволили голосувати громадянам, які загубили паспорти.

Image caption Ультрифіолетове сканування на вході до дільниць

Але і в Бішкеку члени виборчої комісії не дуже прискіпливо перевіряли документи.

Втім, проголосувати кілька разів було важко.

Співробітники виборчкому, видаючи бюлетені, наносили спеціальну речовину на великий палець лівої руки, а на вході на дільниці усіх перевіряли ультрафіолетовим випромінювачем.

На референдумі однією відповіддю "за" чи "проти" потрібно було відповісти на три запитання - ухвалення нової Конституції, ліквідація Конституційного суду і затвердження Рози Отунбаєвої на посаді президента перехідного періоду.

Голова перехідного уряду Роза Отунбаєва, голосуючи у своєму рідному місті Ош, висловила впевненість у тому, що референдум надасть її урядові більших повноважень.

Виборці на спокійнішій півночі були більш схильними до плебісциту.

Він має на меті перетворити Киргизстан на парламентську республіку і віддалити його від доби поваленого президента Курманбека Бакієва.

Офіційні результати голосування буде оприлюднено впродовж семи робочих днів.

Однак голова ЦВК Акилбек Сарієв на зустрічі з координатором місії спостерігачів СНД не виключив можливості підрахувати голоси на три-чотири дні.