Чим запам'ятався Альгірдас Бразаускас

26 червня у Литві помер упливовий політик Альгірдас Бразаускас.

Він був останнім першим секретарем литовського ЦК Компартії і першим президентом нової незалежної Литви.

Панові Бразаускасу було 77 років; він тривалий час страждав на рак.

Бразаускаса, який серед інших підписав декларацію про незалежність Литви в 1990 році, вважають одним із головних рушіїв розпаду СРСР.

Литва одягнулася в траурні стрічки. Пішов з життя Альгірдас Міколас Бразаускас, перший президент цієї незалежної балтійської країни.

Пішла з життя дуже щира і відважна людина, дійсний патріот своєї батьківщини, на рідкість толерантна постать, перший президент сучасної Литви Альгірдас Бразаускас. Литовці згадують ті справи, які встиг зробити для свого народу пан Бразаускас як президент і як прем’єр. За його керівництвом Литва набула членства в Європейському Союзі і НАТО. Прем’єр Бразаускас реалізував вчасні і край потрібні економічні реформи, завдяки яким господарству вдалося уникнути болючого шоку. Президенту Бразаускасу вдалося об’єднати навколо Литви країни Вільнюської десятки і перетворити столицю держави на важливий центр європейських міжнародних ініціатив. Але сам пан Альгірдас завжди казав: «Я не політик. Я господарник.» І в своєму останньому інтерв’ю для журналістів, вже важко хворий, він висловив своє ставлення до економічної ситуації в країні через проблеми пересічної людин:

"Рівень безробіття в Литві вже досяг двохсот тисяч. Це 10 відсотків всіх працездатних мешканців. Уявляєте, 10 відсотків залишилися без роботи. Це значить, що 10 відсотків родин залишилися без джерела для існування. Це значить, що на 10 відсотків полегшав і бюджет країни. Про це ж треба думати".

Він думав і казав. Але його вже не бажали чути. Постать Бразаускаса завжди викликала суперечливі думки. Лідер Компартії за радянські часи і разом з тим один з локомотивів руху за незалежність країни, друг Бориса Єльцина і одночасно один з серйозних критиків тодішньої російської зовнішньої політики. Завдяки зваженій політиці першого президента Литву першої з усіх колишніх соціалістичних країн і совєтських республік залишила радянська армія. Вільнюс першим з усіх підписав з Москвою договір про визнання кордонів. Бразаускас мав доволі амбіційний проект щодо просування України до Європейського Союзу. Не встиг.

Президент Литви Даля Грібаускайтє, шануючи пам’ять Бразаускаса, сказала, що він взяв на себе відповідальність за майбутнє країни в найскладніший час її історії. З цим погодився і вічний політичний опонент Бразаускаса Вітаутас Ландсбергіс, якій підкреслив, що першому президенту вдалося створити солідарне суспільство, у найвідподальніший час особистим прикладом повести за собою людей.

"Ми насправді були поряд в період відновлення держави. Нас про це прохали всі – політичні і громадянські організації, глави церков, жінки, молодь, інтелігенція. І ми відчували спільний настрій. Бразаускас зробив те, що ніхто інший не міг би зробити. Він переробив лівий політичний фланг на велику патріотичну силу. І ще, що міг зробити лише він – йому вдалося переконати людей старшого віку і мобілізувати їх на боротьбу за незалежність. Вони йому вірили. Серед таких був і мій особистий тато. Таким чином Бразаускас гарантував спокій Литві".

Альгірдас Бразаускас всі свої особисті плани корегував в залежності від планів держави, його ім’я завжди буде пов’язано з таким поняттям як стабільність - сказав екс-президент Валдас Адамкус.

"В Литві не стало людини, яка щиро заопікувалася Литвою. Він це довів всіма своїми справами. Серед нас немає теплої, вдумливої людини. Я особисто втратив щирого друга і безцінного порадника, який завжди мені допомагав. Який думав про Литву і людей".

Валдас Адамкус, згадуючи особливі риси Бразаускаса, сказав, що Литву і світ залишила людина, яка вміла чути і робити правильні висновки, які мали позитивний вплив на хід подій. Альгірдас Буткявічюс, якій змінив Бразаускаса за кермом соціал-демократичної партії, твердить, що колишній лідер мав такі особливості, які не мають інші литовські політики.

"По-перше, він завжди намагався почути іншу думку. По-друге, він ніколи не поспішав з прийняттям рішення. Він збирав інформацію, ретельно зважував. Радився з великим колом людей. І лише тоді вирішував. Він ніколи не керувався емоціями. Рисами його постаті була скромність і повага до пересіченої людини. Він хворів, коли не міг вирішити проблеми людей. Він був мудрою і сильною людиною".

Пан Буткявічюс нагадав про те, як повівся Альгірдас Бразаускас, коли йому запропонували балотуватися на другу каденцію. Він тоді відмовився, пояснив людям Литви це так: країні потрібні нове мислення і нова постать, за якою б не тягнувся хвіст совєтського колишнього. Він бажав, щоб Литва почала інакше дихати. По-новому жити. Він думав про Литву. Як завжди.

Бразаускас - господарник і економіст

Про шлях Альгірдаса Бразаускаса від Компартії до президентства і далі розповів кореспондент Бі-Бі-Сі у Вільнюсі Віктор Чернишук.

В. Чернишук: Альгірдас Бразаускас зробив багато чого для Литви, її зовнішньої та внутрішньої політики, для спокою литовського народу, бо кажуть, що він був містком між Литвою, яка була невільною, і Литвою, яка стала незалежною. Тобто він був останнім першим секретарем Компартії Литви і був першим президентом незалежної литовської республіки. Він завжди казав, що він - не політик, а господарник, економіст, хазяїн. Він відчував, що таке село, що таке місто, і що є литовська земля.

Бі-Бі-Сі: Альгірдас Бразаускас запропонував Литві шлях політичного розвитку. В чому полягала особливість цього шляху?

Image caption Альгірдас Бразаускас в останні роки життя

В. Чернишук: Особливість цього шляху була пов'зана з особистими якостями Бразаускаса. Він міг знайти спільну мову майже з усіма політиками тому, що він був особисто знайомий з усіма президентами не лише колишніх радянських республік, а і європейських країн. Тобто він якось зміг умовити президентів десяти країн утворити "десятку". І ось "Вільнюська десятка" вона довго-довго "робила погоду" в Центральній і Східній Європі. Ця десятка увійшла до НАТО і Євросоюзу. Звичайно, багато що залежало від особистості і сили духу самого Бразаускаса, тому він упевнено поїхав до Афін і сказав, що Литва погоджується стати членом Європейського Союзу, і країнам-членам ЄС не було чого сказати, і вони теж сказали, що погоджуються її прийняти.

Бі-Бі-Сі: Що пан Бразаускас залишив по собі, який його спадок?

В. Чернишук: Після свого президентсва, він ще довгі роки був прем'єр-мінстром. Відтак ми мали той феномен, що Литву називали "балтійським тигром". Реформи, які на той час були потрібні Литві, вони відбулися. Також він доклав чимало зусиль, щоб взаємини із сусідами були добрими, як із Росією, так і з Польщею. Це дуже важливо. Толерантність Бразаускаса, його вміння почути людину, допомогло багато зробити для внутрішнього спокою і солідарності литовського суспільства. Як приклад - його пропозиція надати будь-кому, хто жив у той час на теренах Литви, право бути її громадянином.