Турне Гіларі Клінтон завершується в Тбілісі

Гіларі Клінтон, АП
Image caption Гіларі Клінтон відвідує п'ять країн

Держсекретар США Гіларі Клінтон прибула до Грузії, де вона завершує своє турне країнами Східної Європи і Кавказу.

Візит пані Клінтон до Тбілісі відбувається через два роки після військового конфлікту між Грузією та Росією.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Тбілісі каже, що пані Клінтон намагатиметься запевнити президента Саакашвілі, що Америка його підтримує попри покращення стосунків між Вашингтоном та Москвою.

Напередодні під час візиту до Вірменії пані Клінтон зустрічалася з чільними посадовцями у намаганні вирішити конфлікт між Вірменією та Азербайджаном з приводу Нагірного Карабаху.

Пані Клінтон назвала пріоритетом для американської політики врегулювання конфлікту довкола населеної вірменами території на теренах Азербайджану, яку контролюють вірменські війська.

Нагірний Карабах

Держсекретар США Гіларі Клінтон під час візиту до Баку заявила, що Вашингтон готовий допомогти у залагодженні конфлікту між Азербайджаном та Вірменією з приводу Нагірного Карабаху.

Image caption Держсекретар США Клінтон і президент Азербайджану Алієв

Президент Азербайджану Алієв закликав пані Клінтон поставити питання на чолі порядку денного у Вашингтоні, сказавши, що напруження у стосунках з Вірменією становлять велику загрозу регіональній безпеці.

Пані Клінтон сказала, що питання врегулювання у Нагірному Карабаху є високим пріоритетом для США і, що потрібно дотримуватися угоди про припинення вогню.

"Ми готові допомогти Азербайджану й Вірменії досягти і втілити тривке мирне врегулювання. Останні кроки на шляху до миру часто бувають найважчими. Але ми бачимо мир як можливість і, як передумову. Ми вважаємо, що поступ є…", - сказала пані під час прес-конференції у Баку.

Нагірний Карабах з 1994 року контролюють вірменські війська.

Після Азербайджану пані Клінтон відвідує Вірменію та Грузію.

У понеділок пані Клінтон у Тбілісі має зустрітися з президентом Саакашвілі.

Раніше пані Клінтон відвідала Україну й Польщу. Метою поїздки вважають запевнення цих країн, що покращення стосунків між США та Росією не відбувається за їхній рахунок.

Угода про ракети в Польщі

Image caption Гіларі Клінтон під час підписання угоди у Польщі

Під час візиту пані Клінтон до Польщі було підписано угоду між США та Польщею про протиракетну оборону, яка дозволяє розміщення американських пересувних ракет-перехоплювачів з 2018 року.

Пані Клінтон заявила, що метою системи є захист союзників Америки в Європі від таких загроз, як Іран і, що ці ракети не повинні вважатися загрозою для Росії.

Польський міністр закордонних справ Сікорський сказав, що він хоче, аби Росія була впевнена в завданнях цієї системи і сказав, що Москва може перевірити ракети.

Польща погодилася розмістити на своїй території ракетну базу США в межах планів Вашингтону захистити себе і союзників по НАТО від ракетних нападів. Росія виступили з гострими застереженнями проти цих планів, бо вбачає в американській програмі потенційну загрозу.

У часи адміністрації президента Буша Польща погодилася розмістити постійну військову базу США і ракети-перехоплювачі на закинутому аеродромі в Редзіково на узбережжі Балтійського моря.

За словами кореспондента Бі-Бі-Сі у Варшаві, вашингтонські стратеги переглянули потенційні загрози з боку таких країн, як Іран і Північна Корея, і розробили більш гнучку програму протиракетної оборони.

Замість стаціонарних ракет-перехоплювачів, які здатні збивати міжконтинентальні балістичні ракети, на території Польщі від 2018 року буде розміщено мобільні пускові установки, здатні перехопити ракети будь-якого радіусу.

Росія, яка від початку виступала проти цієї програми, нещодавно заявила, що "не розуміє логіки і цілі американо-польської співпраці в цій сфері".

Сланцевий газ

Іншою темою переговорів пані Клінтон з польськими урядовцями були поклади сланцевого газу в Польщі.

За словами нашого кореспондента, якщо польські поклади сланцевого газу виявляться масштабними, це драматично змінить систему енергетичної безпеки Європи, яка зараз узалежнена від постачань природного газу з Росії.

Візит до України

Поїздку регіоном держсекретар США почала з України, де вона висловила підтримку проголошеному Києвом курсу на здійснення реформ і європейську інтеграцію.

Читати подробиці

Гіларі Клінтон також заявила, що Вашингтон поважає право суверенної України обирати зовнішньополітичну орієнтацію, і зазначила, що двері НАТО залишаються для України відкритими.

Новини на цю ж тему