Новий британський прем'єр уперше у США

У США з першим візитом в якості прем'єр-міністра Британії побував Девід Камерон.

Image caption Девід Камерон хоче ефективного "особливого партнерства", про яке говорив із Бараком Обамою

Його зустрічі з американськими посадовцями проходять на тлі гострих звинувачень на адресу компанії BP у непрофесійності і нездатності вчасно подолати наслідки витоку нафти в Мексиканській затоці. Чи ж витримали випробування відносини між США і Британією, які також відомі як "особливе партнерство"?

Дружба в воді не тоне. А в нафті?

З 1940 року, коли до влади в Британії прийшов Вінстон Черчілль, разом з американським президентом Рузвельтом він започаткував британсько-американські "особливі відносини". Дотепер дві країни узгоджено виступають на світовій арені, а двосторонні зв'язки відрізняються, як кажуть деякі оглядачі, безпрецедентним рівнем довіри. Особливо згадують дружні відносини, які існували між Джорджем Бушем-молодшим і колишнім британським прем'єром Тоні Блером. Водночас перший візит британського прем'єра Девіда Кемерона виявився затьмареним ще до прибуття до Вашингтона. Причина - екологічна катастрофа в Мексиканській Затоці, яка сталася три місяці тому. Зокрема, питання компенсацій постраждалим з боку британської компанії ВР (British Petroleum). В одній із своїх статей напередодні візиту до США Камерон наголосив, що "особливе партнерство" між США і Британією є природнім. "Мій дідусь працював на Волл-стріт, я люблю цю країну, є проамериканським прем'єром Британії, але я не є ідеалізую особливе партнерство. Я хочу, щоб наша співпраця була глибокою, сповнена реальними діями, а не вимірювалась довжиною телефонних розмов. Сподіваюсь, що у наступні роки ми зосередимося на змісті співпраці, а не формі", - сказав він.

Спільні проблеми

Попри екологічну катастрофу, спільного для обговорення виявилось набагато більше. Девід Камерон обговорив з Бараком Обамою питання Афганістану - плани побороти Аль-Каїду і надати афганському народу за кілька років можливість власними силами розбудовувати країну. Йшлося також про спільні заходу у подоланні фінансової кризи, а також іранське питання. Він сказав: "Я знов подумав сьогодні під час наших дискусій, наскільки пов'язані наші інтереси з усіх питань, що ми обговорили. Немає кращої ілюстрації цих особливих взаємин, коли Британія і США стоять пліч-о-пліч проти Аль-Каїди в Афганістані. Є британські підрозділи, які воюють під головуванням американських командирів, і навпаки. Ми дійшли згоди щодо політичної стратегії відносно Афганістану. Ми також закликаємо Іран повернутися до переговорів з міжнародною спільнотою; в іншому разі будуть запроваджені санкції, узгоджені Радою Безпеки ООН". Британський часопис Таймс наголошує, що якраз зараз гарний час для того, аби ще раз виголосити про "особливе партнерство" між Лондоном і Вашингтоном, але вкласти в нього новий, прагматичний зміст. Водночас, за словами деяких оглядачів, "особливе партнерство" значно менше важить зараз для Сполучених Штатів. США зараз цікавить Китай, азійські країни в цілому, Європа як торговельний партнер, а співпраця з Британією, мовляв, є менш важливою, ніж для минулої американської адміністрації.

Отож оглядачі чекали, чи продовжить Обама традицію, започатковану Вінстоном Черчіллем і чи скаже ці слова - "особливе партнерство". Вони пролунали на самому початку спільної прес-конференції.

Їх сказав Барак Обама: "Сполучені Штати не мають більш близького союзника, ані більш сильного партнера, ніж Британія. І я дуже ціную можливість продовжити наші відносини, працюючи з моїм партнером, прем'єр-міністром Кемероном. Сполучені Штати і Британія мають справді "особливі відносини". Ми маємо багато спільного, тому що наші інтереси співпадають. Від Афганістану, ядерної безпеки, іранського питання до спільних підходів до розв'язання проблеми кліматичних змін чи подолання світової фінансової кризи".

Гострі питання

Одне з найбільш гострих питань, які обговорили два лідери, - визволення лівійця Абдули Базета аль Меграхі.

У 1988 році під час вибуху літака на шотландським містечком Локербі загинуло 270 людей, здебільшого американці. Звинуваченого у підготовці теракту Меграхі утримували у шотландській в'язниці, але звільнили минулого року, кажучи, що через рак йому залишилось жити 3 місяці. Після цього повідомлялось, що Меграхі може прожити до десяти років. Багато правозахисників у Британії твердять, що прямих доказів провини Мегхарі слідство так і не надало.

Група сенаторів хоче більш ґрунтовного розслідування цієї справи, а також цитує повідомлення в пресі, де йдеться про те, що British Petrolеum отримала зиск від звільнення Меграхі, мовляв, зиск у вигляді угод на видобуток лівійської нафти. Компанія відкидала ці повідомлення.

Девід Камерон під час візиту до Вашингтона назвав звільнення Меграхі великою помилкою. Втім, став на захист компанії British Petrolеum, заявивши, що вона не мала жодного зв'язку до цього звільнення. Кемерон також зустрівся з сенаторами Нью-Йорка і Нью-Джерсі, які наполягають на подальшому розслідуванні цієї справи, більшість загиблих під час теракту над Британією у 1988 році якраз були з цих штатів.

Девід Кемерон сказав: "Давайте не будемо поєднувати витік нафти з лівійським бомбістом. Це не було рішення, ухвалене British Petrolеum, а рішення шотландського уряду. Ми маємо прийняти, що згідно законів моєї країни ухвалення деяких рішень належить Шотландії, я з самого початку виступав проти звільнення Меграхі і назвав це рішення - не сьогодні - а набагато раніше - неправильним рішенням". Попри гості кути зустріч двох лідерів довела - особливе партнерство між США і Британією справді живе. Експерт Університету Джона Хопкінса Дон Дженсен каже: "Американці завжди мали відносини "любові-ненависті" до Англії і Британії. Ненависть пояснювалась тим, що Британська монархія порушувала з самого початку право на незалежність, але й любов не можна применшувати. Багато хто з американської еліти й досі полюбляє все англійське, фільми, вимову, і так далі. Щодо міжнародних відносин, у США у Британії справді дивляться на світ здебільшого однаково, поділяючи спільні цінності".