Сербія відкидає рішення суду щодо Косово

Сербія заявила, що ніколи не визнає незалежність Косова після того, як Міжнародний суд ООН ухвалив, що односторонній вихід Косова зі складу Сербії у 2008 році не суперечить міжнародному праву.

Image caption Серби Косова в очікуванні

У рішенні, яке є дорадчим і не має статусу обов'язкового, суд не знайшов жодних підстав для скасування декларації про незалежність колишньої сербської провінції.

Белград, який втратив в Косово після бомбардувань НАТО 1999 року, стверджує, що рішення ООН порушує територіальну цілісність країни.

Реакція і наслідки

США привітали це рішення і закликали європейські країни об'єднатися навколо них, тобто визнати незалежність Косова.

Уряд Косова сподівається, що рішення суду прискорить рішення багатьох країнах, які ще не визнали незалежність Косово, і вони долучаться до 69 держав, які це вже зробили.

Рішення Міжнародного Суду в Гаазі відкриває можливість того, що Сербія буде боротися в Генеральній Асамблеї ООН за вирішення суперечки щодо Косова шляхом переговорів.

Інші країни, які мають власні сепаратистські проблеми, від Іспанії до Китаю, можуть сприймати прецедент суду ООН із занепокоєнням.

"Сербія ніколи не визнає односторонньо проголошеної незалежності Косово", заявив президент Сербії Борис Тадіч журналістам у Бєлграді після оприлюднення рішення у Гаазі.

Пан Тадіч підкреслив, що Сербія не вдаватиметься до насильства і вважає за краще вести переговори про компроміс з етнічними албанцями Косово.

Рішення суду ООН не змінить реалії на місцях. Косово буде, як і раніше, вважати себе незалежними. Сербія буде, як і раніше, вимагати повернення своєї території.

Але це рішення, тим не менш, матиме серйозні наслідки. Якщо визнано, що незалежність Косова відповідає міжнародному праву, то Москва може запитати, чому б не визнати незалежності Абхазії і Південної Осетії від Грузії таким же чином?

Перегляд кордонів Боснії може бути іншим прикладом. Як наслідок - усі країни з сепаратистськими рухами будуть турбуватися про майбутнє.

Президент Тадіч визнав, що оголошення було "важким рішенням для Сербії", але Бєлград, як і раніше, буде прагнути резолюції ООН, яка б наполегливо закликала обидві сторони розпочати діалог.

Росія, яка має історичні зв'язки з Сербією, заявила, що не змінює свою позицію і відмовляється від визнання незалежності Косово.

В Іспанії, найбільшій із 5 держав ЄС, які не визнали Косово, офіційний представник МЗС заявив, що Мадрид поважатиме рішення суду.

Проте речник відмовився коментувати, чи Іспанія може переглянути своє рішення про невизнання Косова.

Кіпр знову підтвердив свою підтримку суверенітету і територіальної цілісності Сербії, яка включає "провінцію Косово і Метохії".

Дипломатична перемога

Міністр закордонних справ самопроголошеної республіки Косово Скендер Хісені заявив, що для Бєлграда немає іншої альтернативи, як працювати разом з Приштиною "на спільну перспективу до Європи і НАТО".

"Це час для співпраці і конструктивного підходу, а не для руйнування, яке ми звикли бачити у минулому", - сказав він.

Кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що свідчення про руйнування 1990-их років після війни в Косово між сербами та етнічними албанськими сепаратистами досі чітко простежуються в тому регіоні.

Image caption Косовські албанці святкували...

Хоча край Косово досі не вийшов із кризи: економіка слабка, хронічно високий рівень безробіття та зруйнована інфраструктура – Косовський проект щойно здобув велику дипломатичну перемогу.

Косовські албанці святкували на вулицях, розмахуючи прапорами Косово та сусідньої Албанії.

Сербські війська були вигнані з Косова в 1999 році після кампанії бомбардувань НАТО, спрямованих на припинення насильницького придушення сепаратистської кампанії етнічної албанської більшості.

Косово відтоді було під адміністрацією ООН та миротворців НАТО до лютого 2008 року, коли парламент краю проголосив незалежність.

Новини на цю ж тему