Нове розслідування катастрофи під Смоленськом

Image caption Авіакатастрофа, яку вже називають найбільшою трагедією Польщі з часів Другої світової війни, продовжує залишатися однією з головних тем політичних дебатів у Польщі.

У Польщі все голосніше звучить критика розслідування авіакатастрофи під Смоленськом, в результаті якої загинув тодішній президент країни Лех Качиньський.

Головна опозиційна партія "Права і Справедливості", яку і представляв покійний президент, почала своє власне розслідування катастрофи, оскільки, на її думку, російське розслідування просувається надто повільно.

Image caption Міністр Кліх має доповісти незалежному розслідуванню

Ярослав Качиньський стверджує, що уряд у Варшаві веде себе дивно. Більш того, його партія більше не має наміру чекати результатів російського розслідування катастрофи й почала своє власне розслідування. Рафал Роґальскі - представник Ярослава Качиньського (брата президента Леха Качинського), надіслав запит про проведення слухань доповіді міністра оборони Польщі Богдана Кліха з приводу діяльності 36-го Спеціального полку транспортної авіації розміщеного у Варшаві. За словами представника Ярослава Качинського, керівник оборонного відомства повинен уточнити, що військові знали про технічний стан тридцять шостого авіаполку, і зокрема те, що міністр знав про стан літака президента, який впав 10 квітня (Ту-154).

Image caption У Польщі вважають, що Росія зволікає з розслідуванням

Як повідомляє Ґазета Виборча, адвокат у своїй аргументації посилається на розпорядження міністра оборони № 40 з лютого 2010, в якому вказується на "термінову" необхідність укладення угоди з підприємством Embraer для перевезення перших осіб країни. У першому пункті розпорядження чітко вказується, що літаки 36-го полку більше не відповідають умовам безпечного транспортування керівників держави.

Офіційно розслідування партії "Права і Справедливості" не має ніякого юридичного статусу, але на першому засіданні комісії її голова Антоній Мацеревич назвав авіакатастрофу злочином, за який несе відповідальність уряд Польщі, оскільки саме воно готували політ. Спочатку Варшава позитивно поставилася до того, як Росія відреагувала на цю подію. Особиста участь Володимира Путіна, а також те, як уважно російські влади зверталися з родичами загиблих, справило несподівано позитивне враження у Польщі. Брат президента Качиньського - Ярослав навіть виставив в інтернеті відео запис, в якому він висловлює свою подяку народу Росії. Але три місяці по тому питання про те, що конкретно сталося під Смоленськом, знову вийшло на поверхню. Тим часом комісія сейму Польщі, яка розглядає це ж питання, прийшла до висновку, що польські пілоти не повинні були намагатися приземлятися в умовах сильного туману.

Новини на цю ж тему