Витік "загрожує нацбезпеці" США

Адміністрація США заявила, що "злив" у ЗМІ десятків тисяч файлів із секретною військовою інформацією може становити загрозу національній безпеці країни.

У заяві радника президента США з питань національної безпеки генерала Джеймса Джонса витік інформації названо "безвідповідальним" і сказано, що оприлюднення секретних даних про війну в Афганістані "може поставити під загрозу життя американців і наших партнерів".

Мова йде про документи, опубліковані інтернет-ресурсом Wikileaks і передруковані провідними світовими часописами одночасно в трьох країнах - британською Guardian, американською New York Times і німецьким журналом Der Spigel. Ці документи містять досі не оприлюднену інформацію про загибель в Афганістані цивільного населення.

Цей вилив секретної інформації став чи не найбільш масштабним в історії США.

Image caption Вояки коаліції "програють"?

Загалом із документів, що потрапили до рук журналістів, постає невтішна картина: сили коаліції програють війну в Афганістані, військові вбивають сотні мирних мешканців, а правда про це приховується, кількість нападів з боку талабів зростає, а командування сил НАТО не довіряє Пакистану.

Згідно з документами, зміст яких розголошено в пресі, таліби отримали доступ до ракет із теплонаведенням, які можна перевозити в різні місця і використовувати для нападів на літаки.

За словами кореспондента Бі-Бі-Сі, Білий Дім розлючений витоком, що здатний завдати серйозної шкоди репутації адміністрації США.

Крім того, з документів випливає, що блок НАТО підозрює Пакистан і Іран у тому, що розвідки обох країн таємно надають допомогу афганським талібам.

Як пише Guardian, секретні документи докладно описують ціну низку випадків, які подають вояків НАТО в негарному світлі і які військові кола напевне воліли б не розголошувати.

"Ці безвідповідальні витоки не повпливають на наші зобов'язання щодо розширення партнерства з Афганістаном і Пакистаном", - зазначається в заяві генерала Джонса.

З документів випливає, що сили коаліції використовували безпілотники, керовані з військової бази в Неваді, щоби вистежувати і вбивати талібів; що міжнародні сили нібито мають затаємничені "чорні" підрозділи, які полюють за лідерами талібів, щоби їх "убити чи захопити".

Газета New York Times особливо акцентує той момент, що виходячи із секретних документів, пакистанські розвідувальні служби допомагали талібам, хоча Пакистан отримує від США понад мільярд доларів допомоги на стабілізацію регіону.

Британська Guardian зазначає, що ці документи "переважно складені молодшими офіцерами на основі даних, отриманих інформаторами і афганськими чиновниками".

Guardian додає, посилаючись на високопоставленого американського відставного розвідника, що старші офіцері розвідки США вважали ці звіти сумішшю "чуток, нісенітниць і застарілих даних" і не пердавали їх на вищий рівень командування.

В офіційній заяві Білого Дому сказано, що картина хаосу, яку змалювали опубліковані секретні документи, могла мати місце до початку реалізації нової стратегії щодо Афганістану, запропонованої Бараком Обамою.

"Важливо звернути увагу на те, що документи стосуються періоду між 2004 і 2009 роками", - сказано в заяві адміністрації США.