ЄС посилює санкції проти Ірану

Міністри закордонних справ ЄС ухвалили жорсткі санкції, націлені на енергетичний сектор Ірану, в спробі заблокувати суперечливу ядерну програму тієї країни.

Запроваджені нові обмеження на зовнішню торгівлю, фінансові послуги та нафтогазовий сектор - основи економіки Ірану.

Чиновники заявили, що такий пакет "у певному сенсі є прецедентом найсерйозніших санкцій, запроваджених Євросоюзом стосовно будь-якої країни". Крім того, Канада також ввела санкції відносно Ірану.

У відповідь Іран заявив, санкції не будуть мати ефекту.

"Санкції не є ефективним інструментом ... і вони ще більше ускладнять ситуацію", заявив офіційний представник МЗС Ірану Рамін Мехманпараст.

Водночас, Тегеран повідомив Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), що Іран готовий повернутися до переговорів з ядерного обміну палива, без жодних попередніх умов.

У травні, Іран, Бразилія і Туреччина оголосили план згідно з яким Іран буде відправляти низькозбагачений уран в Туреччину в обмін на високозбагачений уран для використання в якості палива для дослідницького реактора. Той план був відхилений великими державами світу.

Заклик до діалогу

Image caption Тегеран твердить, що буде продовжувати збагачення урану і заперечує наміри зробити ядерну бомбу

Рішення про санкції ЄС і Канади було ухваленим через місяць після того як США посилили свої власні санкції проти Ірану. США і їх союзники звинувачують Тегеран в спробах створення ядерної зброї. Іран наполягає, що його ядерна програма носить виключно мирний характер. Минулого місяця Рада Безпеки ООН схвалила четвертий раунд санкцій проти Ірану, які безпосередньо орієнтовані на збройні формування відомі як «Корпус вартових ісламської революції». «Революційна гвардія» Ірану бере участь в економічній діяльності у багатьох галузях, включаючи виробництво автомобілів і одягу, і таким чином контролює принаймні третину економіки. Нові санкції Європейського союзу, нарешті, орієнтовані на двигун іранської економіки: нафту і газ. Остання спроба змінити політику Ірану ґрунтується на надії, що, в кінцевому рахунку, вартість відмови від ведення переговорів щодо припинення збагачення урану буде занадто висока. Іранський уряд значною мірою залежить від нафтогазових доходів. Але досі такий підхід не спрацював. Іран лише отримав нові стимули свого розвитку з огляду на міжнародний тиск. Тегеран твердить, що буде продовжувати збагачення урану і заперечує наміри зробити ядерну бомбу. У неділю президент Ірану Махмуд Ахмадінежад попередив Європейський союз, що будь-хто ухвалюючи ворожі заходи "повинні знати, що Іран буде оперативно реагувати".

Новини на цю ж тему