Сербія і Косово лобіюють ООН

Сербія і Косово відрядили своїх дипломатів до Організації Об'єднаних Націй - лобіювати інтереси Бєлґрада і Приштини після нещодавнього рішення Міжнародного Суду ООН у Гаазі.

22 липня судді Міжнародного суду оприлюднили рішення, згідно з яким одностороннє проголошення незалежності Косово не суперечить міжнародному праву.

Image caption Сербія вважає Коосово колискою сербської державності

Міністри закордонних справ Косово і Сербії зустрічаються з дипломатами ООН і журналістами в Нью-Йорку, обстоюючи кожен свою позицію.

Косово домагається визнання незалежности десятками інших країн, тоді як Сербія відчайдушно намагається задіяти всі можливі способи для затягування цього процесу.

Сербський міністр закордонних справ Вук Єреміч домагається ухвалення резолюціїї ООН, яка б забороняла одностороннє відокремлення якоїсь території. У четвер він обговорив поданий Сербією проект такої резолюції з генеральним секретарем ООН Бан Кі Муном.

Косовський міністр Скендер Гісені сказав журналістами, що офіційні представники десятків країн запевнили його в готовності визнати незалежність Косово після рішення Міжнародного суду. Він однак відмовився назвати ті країни, щоби не посилити лобіювання їхніх делегацій Сербією. Досі незалежність Косово визнали 69 країн.

Image caption Пам'ятник незалежності в Приштині

Сербія також докладає дипломатичних зусиль, щоби зупинити подальшу хвилю визнання незалежності Косово. У проекті резолюції, поданому на розгляд ООН, країна пропонує знайти взаємно прийнятну формулу майбутнього Косово і наполягає на тому, що одностороннє відокремлення не повинно в майбутньому використовуватися для врегулювання територіальних суперечок.

Ця резолюція стане найкращим способом закрити скриньку Пандори, сказав пан Єреміч. На його думку, постанова Міжнародного суду, хоча вона дорадча і не є обов'язковою до виконання, створює прецедент у міжнародному праві.

Тим часом косовський міністр Скендер Гісені назвав поданий Сербією проект резолюціїї ООН катастрофічним і заявив, що Косово треба сприймати як особливий випадок у міжнародному праві.

Він закликав Сербію примиритися з дійсністю і разом із Косово працювати задля спільного майбутнього у складі ЄС.