Нідерланди виводять війська з Афганістану

Нідерланди припинили участь у військовій кампанії в Афганістані після чотирирічної місії, в якій брали участь 1950 вояків, яких хвалили за ефективні дії.

Image caption Церемонія передачі командування від Нідерландів до Австралії

Командувач голландського війська сказав, що безпека в провінції Урузган за часу перебування там їхнього контингенту покращилася.

Але він визнав, що після виведення війська потрібно докласти ще багато зусиль.

НАТО намагалося применшити значення виведення голландського контингенту з Афганістану, але оглядачі кажуть про неспокійний час для Альянсу на тлі збільшення жертв та сумнівів щодо стратегії в Афганістані.

Нідерланди під час невеликої церемонії на головній військовій базі в Урузгані офіційно передали командування США та Австралії.

НАТО прагнуло, аби Нідерланди подовжили перебування своєї місії в Афганістані, але така пропозиція призвела до політичного скандалу, що привів до усунення від влади коаліційного уряду в країні у лютому.

Скандал спричинив суперечки в інших європейських країнах, особливо в Німеччині, де опозиція громадськості щодо війни в Афганістані посилюється.

Зараз в Афганістані перебувають 145 тисяч іноземних вояків під командуванням США та НАТО, які підтримують афганський уряд у боротьбі проти повстанців Талібану, які посилюють свої дії.

Вояки США нараховують 80 тисяч і понад 30 тисяч – це представники інших країн.

Кореспондент Бі-Бі-Сі в Кабулі каже, що виведення голландського контингенту не матиме значного впливу у військовому сенсі, але матиме значно більший символічний вплив.

Оглядачі кажуть, що голландські військові започаткували модель під назвою "3D", яку почали використовувати й інші контингенти в Афганістані.

Йдеться про політику трьох "D": оборони (defence), дипломатії й розвитку (development), що означає боротьбу проти Талібану в поєднанні з розбудовою міцних зв’язків з місцевими лідерами та створенням програм розвитку.

Урузган – це бідний гірський район на північ від Гелманду та Кандагару і голландці мали значно менше число жертв, ніж британці, американці та канадійці, чиї головні сили розташовані далі на південь.

За 4 роки місії Нідерланди втратили 24 вояків і 140 були поранені.

Речник Талібану сказав голландській газеті, що угрупування "від щирого серця вітає громадян й уряд Нідерландів" з виведенням війська й закликав інших наслідувати такому прикладу.

Офіційні представники в Брюсселі наполягають, що решта союзників залишаються і, що виведення голландського контингенту не призведе до ланцюгової реакції.

Але наступного року очікується виведення війська Канади, 2012 р. - Польщі, а Британії – 2014 р. або 2015 р.