Останнє поновлення: Вівторок, 3 серпень, 2010 p., 14:15 GMT 17:15 за Києвом

В Пакистані рятують тисячі жертв повені

ВООЗ попереджає про загрозу поширення епідемій

ВООЗ попереджає про загрозу поширення епідемій

Порятункові бригади в Пакистані сподіваються дістатися до близько 27 тисяч людей, які й надалі відрізані від світу внаслідок нищівних повеней на півночі країни у долині Сват, де торік пройшла масована операція проти Талібану.

Допомогові агенції кажуть, що цілі села було змито водою під час найгіршої повені за останні 80 років.

Як каже ЮНІСЕФ, повені зачепили 3 мільйони людей. Близько 1400 людей загинуло. За іншими підрахунками, кількість жертв коливається від 800 до 1500.

Експерти попереджають, що потрібно зупинити поширення хвороб, які передаються через воду.

Доктор Ахмед Фарах Шадул, виконувач обов'язків голови ВООЗ у Пакистані, сказав Бі-Бі-Сі, що ситуація з довкіллям у Пакистані сприяє раптовому поширенню хвороб. Він сказав, що є повідомлення про покусаних людьми змій, і що Всесвітня Організація з Охорони Здоров'я поширила протиотруту в деяких регіонах.

Пакистанська армія каже, що послала 30 тисяч солдатів та десятки гелікоптерів на допомогу рятувальникам, але порятунок окремих людей - тривалий процес. Перші стадії порятункових операцій можуть закінчитися за 10 днів, каже армія, але відбудова пошкоджених регіонів займе понад 6 місяців.

"Прогноз: непередбачуваність"

Про можливі причини екстремальних погодних умов Українська Служба Бі-Бі-Сі говорила з кореспондентом Бі-Бі-Сі з питань науки Меттом Макгратом.

Отже, чи рекордно високі температури в Україні, Росії та інших країнах є результатом глобального потепління, чи це просто випадковість?

Непередбачувана погода - ось що є справжнім наслідком змін клімату, кажуть науковці

Метт Макграт

Метт Макграт: Складність ситуації для науковців є в тому, що про будь-яку окрему подію - чи то рекордні температури в Україні, чи то повені в Пакистані, чи про будь-яку окремо взяту подію в світі - науковці не зможуть сказати, що вона конкретно спричинена глобальним потеплінням. Вони скажуть те, що вже говорять багато років: якщо подивитися на тенденції в температурі за останні 50 років, то кількість спекотних періодів у Європі та інших частинах зросла, серйозно зросла кількість теплих ночей. Учені дивляться на ці дані і кажуть, що якщо триватиме спричинене людиною глобальне потепління, а схоже, що воно таки триватиме, то такі події траплятимуться й надалі внаслідок змін клімату.

Українська служба Бі-Бі-Сі: В Україні часто говорять про те, що причини глобального потепління ще точно невідомі, що, мовляв, зими зараз холодні, тому яке ж це потепління. Висловлюються сумніви щодо того, що причиною є людина і штучні викиди в атмосферу, часто говорять про те, що багато вчених сумніваються в цьому. Чи є консенсус?

Метт Макграт: Останні кілька років серед учених відбувалося багато дискусій на цю тему. Дехто звинувачує їх у тому, що вони надто далеко заходять у своїх прогнозах щодо змін клімату, що вони проштовхують думку, що у цих змінах винна людина. Але більшість учених, які насправді займаються цими питаннями, вважають, що саме виробництво двоокису вуглецю - переважно завдяки спаленню викопного палива, вугілля чи автомобільного пального - є основною причиною того, що температура за останні сто років піднялася. Вони вважають, що наукові дані є справжніми, що ними ніхто не маніпулює, і науковці, які займаються збиранням цих даних, говорять про реальність кліматичних змін.

Українська служба Бі-Бі-Сі: Інколи говорять про те, що глобальне потепління означає кращу погоду. В Британії чекають так званого "літа барбекю". В Україні говорять про можливе настання субтропіків. Чи можна спрогнозувати, чим насправді обернуться зміни клімату для країн помірного клімату?

Метт Макграт: Одна з найбільших проблем для наукової спільноти, що досліджує зміни клімату, - це прогнози. Коли вчених просять передбачити майбутнє, вони кажуть: ми не можемо передбачити окремих подій. Але вони заявляють, що зміниться саме розуміння ідеї погоди в світі. Ми звикли до того, що погоду можна передбачити: наприклад, зима буде холодною, а літо спекотним. Але вони кажуть, що в майбутньому це буде все більш непередбачуваним. Погода почне стрибати туди-сюди, у певній точці будуть відбуватися якісь погодні катаклізми, а за двадцять кілометрів їх і сліду не буде. Можна сказати, що непередбачуваність стане більш поширеною. В Україні зараз найтепліше літо за багато десятиліть, але цілком можливо, що зима також буде дуже-дуже холодною. А можливо, й ні. Непередбачувана погода - ось що є справжнім наслідком змін клімату, кажуть науковці.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS